Järjepidevuse päev usuteaduse instituudis
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudis / Number: 24. november 2010 Nr 47 /
EELK Usuteaduse Instituudis peeti auväärt professorite Ago Viljari ja Robert Kannukese 100. sünniaastapäeva tähistamiseks teaduskonverents.
Konverentsi avades ütles usuteaduse instituudi rektor prof dr Randar Tasmuth, et konverentsi päev on järjepidevuse päev, sest kuidas teisiti nimetada legendaarsete professorite elu ja tööd meenutades, kui kuulajateks enamuses sama instituudi praegused üliõpilased ja kasvandikud. Viljari ja Kannukene kuuluvad nende hulka, tänu kellele säilis Eestis teoloogilise koolituse ja uurimistöö järjepidevus.
Kohtumistest Robert Kannukesega (1910–1992) rääkis dr Jaan Lahe, kes koolipoisina oli võlutud Keila koguduse õpetaja Kannukese jutlustest. Tutvuse süvenedes kutsus õpetaja nooruki endale külla, andis talle raamatuid lugeda. Lahe ütleb, et tänu Kannukesele valis ta oma teiseks erialaks Uue Testamendi teaduse kõrval usundiloo, mida nüüd ise ka õpetab. Prof Kannukene oli õppinud Berliini Humboldti ülikoolis, ka Lahe üheks doktoritöö juhendajaks sai sama ülikooli professor. «Iga kord, kui ma Berliinis olen, mõtlen ikka prof Kannukese peale,» lausus Lahe.
Ago Viljarist (1910–1989) isiku ja teoloogina tegi ettekande dr Jüri Raudsepp, kes õppis tema ajal instituudis. Raudsepa sõnul oli Viljaris kaduma läinud väga hea psühhiaater. Hingehoidlik töö ilma temata poleks instituudis võimalik olnudki.
Dr Voldemar Ilja meenutas Ago Viljarit kõigepealt kui tema kodukoguduse Vastseliina õpetajat. Kannukene oli aga Võru praostiks, siis kui Iljast sai Petseri koguduse õpetaja. Ilja meenutusel olid mõlemad lahked ja tagasihoidlikud inimesed. Viljari pidas Iljade kodus sageli palvetunde. Ta oli hea huumorimeelega, ütles Iljale, et kui sa Petserisse õpetajaks lähed, siis saab sinust doktor. See ennustus täituski.
Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumets meenutas Kannukese Urvastes teenimise 34 aastat, mis oli tema vaimse loomingu kõrgperiood. Ta kirjutas palju, oli Võru praost, usuteaduse instituudi õppejõud ja jõudis rajada Urvaste puhkpilliorkestri ning pillegi meisterdada. Urvastes teenimise jooksul pidas Kannukene 4127 jutlust, tal oli 2420 ristimist, 1409 leerilast, 512 laulatust ja 2493 matust.
Elva koguduse õpetaja Vallo Ehasalu elustas Viljari Elvas teenimise aega. Viljari oli ka karm õpetaja ja nõudis, et abielud oleksid laulatatud. Kui ei olnud, siis kutsus naisi edasi nende neiupõlvenimega. Kirikule organiseeris ta uue katuse nii, et iga koguduseliige ostis ühe eterniitplaadi, ja katus saigi peale. Elvas peeti ka instituudi suvesessiooni.
Konverentsil kuulati kaht loengut. Paradigmamuutustest religiooniloo uurimises 20. saj lõpul ja 21. saj algul rääkis Jaan Lahe. Randar Tasmuthi loengu teema oli «Apostel Pauluse visioon Kristuse kogudusest».
Tiiu Pikkur