80 aasta järel Peterburi Jaani kirik taas enda nägu
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 17. märts 2010 Nr 13 /
Peterburi Jaani kiriku torni kullatud ristimunas leidis koha ka Eesti kümnekroonine rahatäht, millel on kujutatud kohaliku koguduse õpetaja Jakob Hurt.
Kui diplomaat Jüri Trei ajalehe Eesti Kirik sünnipäevapeol Peterburi Jaani koguduse ning fondi nimel tervitused edasi andis, ei teadnud ta lubada, kas Neevalinna eesti kirik lõpuks ometi saab paari päeva pärast tornikiivri paika või ebaõnnestub ka neljas katse. Raske on ette näha ilmaolusid, mis taolise tehnilise ülesande puhul peavad mööndusteta eeskujulikud olema.
Õnneks ei läinud sel korral sünoptikute ennustus marutuultest täide. Õigel päeval oli ilm tuulevaikne ning kevadiselt ere päike murdis kiiri vastu äsjakullatud torniristi ja kraananokas rippuv umbes kolm tonni kaaluv tornikiiver tõusis stoilises rahus Dekabristide tänava kohale. Sellega jõudis lõpule Peterburi Jaani kiriku taastamise esimene etapp Facio Ehituse AS teostuses ja pühakojal on pärast 80 aastat taas oma esialgne välisilme.
Täis rahulolu kirjeldas Jüri Trei mõni päev hiljem Eesti Kirikule sündmust: «Kõik laabus suurepäraselt. Nii tehnilist osavust nõudev tornikiivri paigaldamine kui ka päev varem samas Jaani kirikus torni risti pühitsemine.» Pühitsustalituse viis läbi koguduse hooldajaõpetaja Enn Salveste, kõnega astusid üles Jaani koguduse juhatuse liige Külli Sulg, Jaani kiriku fondi esimees Jüri Trei ja Eesti Kontserdi direktor Marko Lõhmus, peapiiskop Andres Põderi tervitus loeti ette. Jumalateenistusel esines Eesti Seltsi segakoor Kaja dirigent Nonna Matsoni juhtimisel.
Trei sõnul paigaldati ristialuse muna sisse ilmastikukindel kapsel, kuhu omakorda sai ajaloolisi dokumente ning esemeid: ajakirjanduses ilmunud üleskutse Peterburi Jaani kiriku taastamiseks, kõikide Jaani kiriku ennistamiseks annetajate ning korrastustalgutel osalenute nimed, Eesti ja Vene münte ning paberrahatähti, Peterburi Jaani koguduse ja Eesti Kontserdi vahelise halduslepingu koopia. Oluline on märkida, et 70 kg kaaluva ja ligi kahe meetri kõrguse risti, mis valmis kohaliku skulptori Aleksei Arhipovi käe all, kuldamiseks tegi sihtotstarbelise annetuse 75 000 krooni Piiterlaste Seltsing, mis koondab Peterburis õppinud eestlasi.
Läbirääkimised kiriku taastamise teise etapi rahastamise osas on jõudnud lõpufaasi, mis lubab loota, et Peterburi Jaani kiriku pühitsemine Jumala kojaks saab toimuda järgmisel Eesti Vabariigi aastapäeval.
Liina Raudvassar