Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

70 aastat orelipingil

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Torontos elav dirigent, organist, helilooja ja muusikapedagoog, Eesti Muusikaakadeemia audoktor Roman Toi külastab Eestit.
1916. aastal Kõo vallas Viljandimaal sündinud Roman Toi võtab Viljandis, mille aukodanik ta on aastast 1997, vastu Viljandi Kultuuriakadeemia esimese audoktori nimetuse. Tunnustamine toimub laupäeval, 4. septembril Viljandi Jaani kirikus pärast kell 14 algavat Roman Toi orelikontserti.
Organist Ene Salumäe meenutab, et Roman Toi oli Kultuuriakadeemias kirikumuusik-muusikaõpetaja eriala asutamisel väga oluline nõuandja tookordsele kateedrijuhatajale ja eriala asutajale Taimi Välbale, kelle sõnul on erialal kaks «ristiisa». Toonane Viljandi Pauluse koguduse õpetaja Jaak Salumäe tegi Viljandi linna juhtkonnale 1980ndate lõpus ettepaneku hakata kultuurikoolis kirikumuusikuid ja köstreid koolitama ning Roman Toi aitas nõuannetega eriala õppekava koostada.
Hindamatu on olnud Roman Toi, kes kuulus Lauluraamatukomiteesse Torontos, töö kiriku laulu- ja palveraamatu (1991) väljaandmisel.
Viljandi Jaani kirik on Roman Toile koht, kus ta 70 aastat tagasi jumalateenistustel vahel mängis ja ka kontserdi andis. Pärast audoktoriks promoveerimist peabki Roman Toi kiriku keldrisaalis loengu organisti ja vaimuliku koostööst.
EK