Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

13 rahulolematut kogudust

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

USA ja Kanada praostkonda kuuluvad 13 väliseesti kogudust on keeldunud EELKga ühinemast, kuigi liitumine seadustati eelmise aasta lõpus. USA Esimese praostkonna praost Thomas Vaga on avaldanud vastuseisu kiriku organisatsioonilisele ühinemisele koguduste nimel, kes ei soovi olla osaks Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Välis-Eesti piiskopkonnast. «Me ei saa taastada seda, mis meilt on võetud ja tunduvalt muudetud. Me ei saa ka kaasa minna sellega, mis pole enam see, mille me pagulusse kaasa tõime,» põhjendab ta oma seisukohta, pooldades siiski senise koostöö jätkumist.
Eelmisel nädalal saatis aga õpetaja Jüri Pallo, kes on kirikute ühinemisele vastu olnud Los Angelese koguduse vaimulik, kirja ülemkarjastele. Ta tunneb muret tekkinud olukorra pärast ja teeb kiriku lõhenemise ärahoidmiseks ettepaneku, et peapiiskop Andres Põder saadaks piiskop Andres Tauli ja konsistooriumi erru veel enne 13. maid. Pallo arvates peaks Põder nimetama ajutiseks Välis-Eesti piiskopkonna piiskopi kt-ks abipraost Jüri Pallo, kes moodustab ajutise konsistooriumi.
Los Angeleses paiknev ajutine konsistoorium, mis koosneks eranditult Välis- ja Kodu-Eesti luterliku kiriku ühinemisele vastu seisnud koguduste esindajatest, võtaks oma ülesandeks koostöös Tallinnas paikneva konsistooriumiga EELK Välis-Eesti piiskopkonna uue põhimääruse ja teiste õigusaktide väljatöötamise vastavalt E.E.L.K. ja EELK ühinemislepingule.
Pallo meelest peaksid välismaal asuvad 13 kogudust, kes kahe luterliku kiriku ühinemist seni on eiranud, valima ühe kolmest stsenaariumist. Kogudused tegutsevad E.E.L.K. põhimääruste alusel edasi, valides oma kirikukogu, peapiiskopi ja konsistooriumi. Kogudused loovad uue kirikliku vabasinodi, otsides tunnustust Põhja-Ameerika protestantlikelt kirikutelt. Kuulutatakse välja kirikurahu EELKga tingimusel, et Välis-Eesti piiskopkonna konsistooriumi ja piiskopi ametikohad täidetakse ühinemisele vastu olnud koguduste esindajatega.
Eesti Kirik