Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vigala kirikus avati mälestustahvel

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Vigala kirik tähistas pühapäeval, 10. augustil oma esmamainimise 664. aastapäeva. Kirikus avati mälestustahvel siin teeninud köstritele-organistidele.
Kogudusel oli sel päeval tõesti võimalus veeta terve päev Issanda õuedes. Alustuseks esines kirikumuusika festivali raames kontserdiga Tallinna keelpillikvartett. Nende muusika aitas sajakonnal kirikulisel võtta aeg maha, vaadata tagasi ja suunata pilk tulevikku. Muusikud kiitsid hiljem kiriku head akustikat, mis tegi esinemise kergemaks.
Seejärel olid kõik üheskoos kirikaias kohvilauas. Väga meeldiv oli seal näha mitut tuntud inimest, eriti aga Rapla maavanemat Kalle Talvistet, kes oli tulnud kirikukontserti kuulama. Raplamaal on kiriku ja riigi vahelised suhted väga head ja maavanem osaleb sageli kiriku üritustel.
Kell kaks pärastlõunal algas kiriku 664. aastapäeva jumalateenistus. Jutluses kõneles allakirjutanu kirikust kui vajalikust püsiväärtusest muutuvas maailmas. Peatusin pikemalt ka kiriku töötajatel ja eriti köstrite-organistide elul, kelle mälestuseks avati kirikus tahvel kõigi Vigala köstrite ja organistide nimedega.
Ka Vigala organistide järeltulijad on tuntud ja tunnustatud muusikud. Köster Riho Tormise poeg Veljo Tormis on üks Eesti parimaid heliloojaid; köster Arthur Uibo poeg Andres Uibo aga üks tunnustatumaid organiste. Andres Uibo mängis kirikuaastapäeva jumalateenistusel orelit ja need helid tõid südamesse pühaliku tunde.
Nimetahvlite avamise järel mängis viiulipala Andres Uibo tütar Mari-Liis. Jumalateenistusel esitas ühe kauni gregoriaani laulu ansambel Vox Clamantis.
Nimetahvli avamisel sai sõna Veljo Tormis, kes kiitis kogudust selle eest, et ühena esimestest avatakse õpetajate nimetahvlite kõrval tahvel köstrite nimedega. Organistide panus kirikuellu on olnud väga suur, seepärast tasub nende elutööd väärtustada. Veljo Tormis ja Andres Uibo kui köstrite järeltulijad eemaldasid organistide nimetahvlilt katte.
Pärast pidulikku jumalateenistust toimus kiriku torni juures mälestushetk. Vigala kiriku torn on ühtlasi Vabadussõjas hukkunute mälestusmärk ja tornil täitus sel aastal 70 aastat valmimisest. Torni juures mängis Vigala puhkpilliorkester ja sõna võtsid Riigikogu liige Tunne Kelam ja Vigala vallavanem Priit Kärsna.
Selline oli pikk ja sisukas päev Issanda kojas, 664aastaseks saanud Vigala kirikus. Usun, et igaüks leidis sellest päevast oma hingele midagi. Endised ajad väärivad meenutamist, sest oma juuri ei tohi unustada. Vigalas on need sügaval heas pinnases ja sellest kogudusest on sirgunud palju häid ja tublisid inimesi.
Kaido Soom,
Vigala koguduse õpetaja