Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vana maja sai pärast haigust uue hingamise

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Peapiiskop Andres Põder on kogudusemaja ukse avanud. Foto: Liina Raudvassar

Laupäeval oli Virumaa Pühajõe kogudusel põhjust rõõmustamiseks. Peapiiskop tuli külla, et õnnistada äsjaremonditud kogudusemaja ning küla uues osas Lõokese ja Ööbiku tänav.
Peapiiskop Andres Põderi auto õuele vurades olid kohalikud juba kenasti rivis. Elavalt juteldes olid nad seda silmapilku mõnda aega oodanud. Ega siis iga päev juhtu, et kirikupea ise külaliseks tuleb.
Vanemad inimesed meenutasid: eks see olnud 1991. aastal, kui peapiiskop Kuno Pajula taastatud kirikut käis pühitsemas, piiskop Einar Soone oli koguduse keskel 1998 ning kadunud peapiiskop Jaan Kiivit austas pühajõelasi 1999.
Ka Jõhvi koguduse õpetaja Peeter Kaldur, kes Pühajõe koguduse vaimulikku teenimist korraldab, oli tavalisest pidulikum. Kui ta peapiiskoppi ja tema abikaasat Marje Põderit koguduse ja kohalikus elus olulistele inimestele tutvustas, säras tema kaelas kullast ametirist.
«Kannan seda ainult tähtsamatel sündmustel ning suurematel kirikupühadel,» kommenteeris Kaldur eelmisel aastal kolmekümnendaks ordinatsioonitähtpäevaks tänulikult koguduselt saadud kuldristi kaelapanekut.

Kirikuga samaealine
Hoone, mis on läbi teinud tõelise uuestisünni, on kõrvalasuva kirikuga umbes samaealine. Algselt köstri elamuks rajatud maja on paarisaja-aastane.
Kui ahjud enam sooja ei pidanud ja katus vihma läbi kippus laskma, võttis kogudus hooldajaõpetaja Kalduri tarmukuse toel vastu otsuse: maja peab korda saama.
«Ega raha maailmast otsas ole. Ka masu ajal on ressursid kuskil olemas, vaja need ainult üles otsida,» kinnitab õpetaja ise.
Hea idee viis vajalike investeerijateni. Kalduri sõnul on 1,6 miljonit maksma läinud projekti rahastatud viiest allikast: Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA), Toila vallavalitsus, Pühajõe kogudus ja sõpruskogudused (Saksamaalt Hattstedti ja Soomest Alavuse).
Uuele elule aidatud maja pakub edaspidi katust nii saja maksumaksjaga (hingekirjas 300) Pühajõe kogudusele kui ka pool aastat tagasi moodustatud külaseltsile.
Ühiselt tuleb leida rahastus ka järgmiseks etapiks. Välitööd on lõpetatud ning korras on ka maja esimene korrus, kus on avar saal (külmal perioodil talvekirik), koguduse kantselei ja abiruumid.
Oma järge ootavad aga teine ja keldrikorrus tööde kogumaksumusega miljon krooni. Plaanis on ehitada toad majutuseks ning kui kogudus peaks millalgi oma vaimuliku saama, oleks majas ka õpetaja korter.

Nagu pidalitõbine, kes sai puhtaks
Peapiiskop Põder võrdles maja remonti korrastustöödega, mida peaksime pidevalt iseendas tegema. Meie hoolde on usaldatud vara, millesse peame suhtuma heaperemehelikult, kinnitas ta. Õnnistades koguduse uut kodu avas ta ukse, et inimesed saaks üle vaadata, millega töömehed poole aastaga on hakkama saanud.
Ahhetamist ja käte kokkulöömist oli palju, kui kohalikud eesotsas Toila vallavanema Tiit Salvani ja Pühajõe koguduse juhatuse esimehe Tiiu Truupõlluga võrdlesid endisi olusid praegustega.
Armulauaga jumalateenistusel Pühajõe kirikus kasutas Peeter Kaldur jutluse aluseks kirjakohta Matteuse evangeeliumist, kus Jeesus teeb terveks pidalitõbise. «Ma ei ole leidnud kohasemat võrdlust. Nagu pidalitõbine, kes sõna otseses mõttes mädaneb elusalt, niisuguses olukorras oli ka see hoone, mille uut hingamist me täna näeme. Maja on raskest haigusest terveks saanud,» rääkis Kaldur.
Päike paistis heldelt läbi Dolores Hoffmanni kujundatud värviküllaste vitraažakende, kui kirikulised panid palves käed kokku, et taas kord tänada Jumalat, kes meile kõike head osaks laseb saada.

Liina Raudvassar

Pühajõe kirikust ja kogudusest
1467 ehitati esimene puidust kirik.
1788 loodi kiriku juurde kool, mis tegutses kuni aastani 1861.
1838 pühitseti uus kirik.
1939 kogudus iseseisvus.
1968 kogudus likvideeriti.
1990 pühitseti taastatud kirik.