Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Üks küsimus: Kuidas elavad eestlased üle lahe Soomes ja mida mõtlevad Eestist?

13.03.2013 | | Rubriik: Uudised

Kuidas elavad eestlased üle lahe Soomes ja mida mõtlevad Eestist?

Tuuli Raamat, eestikeelse kogudusetöö diakon Helsingis:
Pean kahjuks tunnistama, et kõik võõrsil elavad eestlased ei ole patrioodid ja on ka neid, kes ei taha midagi kuulda oma kodumaast ega suhelda emakeeles teiste eestlastega.
Soomes tööl käimine ja nn hea raha teenimine on väga raske temaatika. See hea suur raha on teenitud vere hinnaga. Pered purunevad, lapsed on unaruses, kodumajad tühjad … Meestel tekivad Soomes uued suhted ja elatakse kaksikelu, suur raha aga kulistatakse kurgust alla.
Naised rabavad tööd teha, hoolimata tervisest, heites nurka sotsiaalse elu ja lähedased, lapsed teiste hoolde ja kasvatada, kaotades kõik – eelkõige enda isiksuse. Petetakse mõlemat riiki, jättes maksud maksmata. Kasutatakse julmalt ära Soome sotsiaalsüsteemi ja riigi heatahtlikkust, tullakse tööle ebaseaduslikult, nimetatakse ennast oskustööliseks tegelikult seda olemata. Tööandjat ei austata, kohalikku keelt ära ei õpita, aga nuriseda ja kritiseerida juletakse küll.
Kirikusse jõuavad need Soomes tööl käivad inimesed, kes ei taha selles ärakasutamise ja alkoholi liigtarvitamise oravarattas olla, massiga kaasa minna. Tullakse otsima kohta ja keskkonda, kus võib jääda inimeseks, leida midagi hingele. Ollakse mures perede pärast Eestis; paljud on selle tõttu tagasi pöördunud või siis toonud pereliikmed endaga koos Soome. Need, kes kumbagi pole teinud, ongi see seltskond, kes leiab siit uue partneri ja läheb oma perest lahku või juba on lahutatud.
Mida kirik pakub, kuidas aitab? Oleme abiks just oravarattalt mahaastumiseks, pakume sotsiaalabi, erinevates harrastusringides osalemist, vabatahtlikku tööd ja hingehoidu.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)