Esileht » Uudis » Uudised »

Rootsis astuti samm edasi kirikute ühinemise teel

27.04.2010 | | Rubriik: Uudised

Jumalateenistusel teenisid Jaak Reesalu (vasakult), Margit Nirgi, Tiit Pädam, Ingo Tiit Jaagu, Tõnis Nõmmik ja Heiner Erendi.  Tiiu PikkurE.E.L.K. Rootsi praostkonna 52. sinod peeti 10. ja 11. aprillil Uppsalas.
Sinodi juhataja oli praost Ingo Tiit Jaagu, abijuhataja Uppsala koguduse esimees Indrek Aunver, protokollis Ants Anderson.
Praostkonda kuulub seitse kogudust: Stockholmi, Lääne-Rootsi, Lõuna-Rootsi, Uppsala, Eskilstuna, Norrköpingi ja Värmlandi. Piirkonnas elab ligikaudu 6000 luterlasest eestlast, neist on hingekirjas 1400 ning suurim on 650 liikmega Stockholmi kogudus. 2009. aastal peeti 86 jumalateenistust 17 kohas. Praostkonna vaimulikud on praost Ingo Tiit Jaagu, abipraost Heiner Erendi ja assessor Jaak Peeter Reesalu.
Sinod kinnitas eelmise aasta tegevus- ja kassaaruande ning 2010. aasta eelarve. Praostkond on saanud Rootsi riigilt ja kirikult toetust üle 800 000 Rootsi krooni, tänavu loodetakse toetust saada 896 000 krooni. Tulu toovad ka liikmemaksud, annetused, panga intressid jm.
Üks peateemasid oli ühinemine kodumaa kirikuga, mida Rootsi praostkond on juba mitu aastat oodanud. Vahepeal toimunud E.E.L.K. koguduste hääletus ühinemise küsimuses lahendust ei toonud. Nüüd on tulemas uus hääletusvoor, mille vastused peavad jõudma jaanipäevaks E.E.L.K. konsistooriumi Torontosse.  
EELK peapiiskopi Andres Põderi sõnumi edastas sinodile emeriitpeakaplan Tõnis Nõmmik. Kui Välis-Eesti kirikud avaldavad soovi kodumaa kirikuga ühineda, siis suuremat probleemi ei ole. Kui aga jaanipäevaks poolthääli kokku ei saada, siis on kindlalt Rootsi, Saksamaa ja Inglismaa ühinemise poolt. Neist saaks luua EELK Euroopa piiskopkonna. Kodumaa kirik näeb probleemi vaimulike kohtade täitmises ja nende koolitamises. Arutelu tekitas kahe põhikirja ühendamise-muutmise vajadus.
Sinodil olid huvitavad ettekanded Haljala koguduse õpetajalt Margit Nirgilt peapiiskop Kõpu päevikutest ja Jaak Reesalult islami usust. Jumalateenistusel Vindhemsi kirikus jutlustas Tallinna praostkonna vikaarõpetaja Tiit Pädam, kaasa teenisid kõik vaimulikud.
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)