Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Esileht »

Raikkülla oodatakse Uku Masingu pärandi austajaid

04.08.2004 | | Rubriik: Esileht, Uudised

11. augustil tähistatakse konverentsiga Raikküla põhikoolis algusega kl 11 Uku Masingu 95. sünniaastapäeva.
Konverentsi «Mäletades Masingut» korraldavad Raikküla vallavalitsus, Raikküla põhikool, korraldav toimkond, projektijuht on Raikküla põhikooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Anne Kalf.
Uusi ettekandjaid
Anne Kalf ütles Eesti Kirikule, et konverentsi teemasid valides püüti küll keskenduda Masingule kui kirjanikule, aga suvisele konverentsile on raske lektoreid leida. Korraldajad jäävad siiski esinejate valikuga hästi rahule – on uusi esinejaid ja uusi käsitlusi.
Uku Masingust ja tema tööst romaaniga «Baikalini, mitte kaugemale» räägib Peeter Puide, Masingu ja Enn Vetemaa Jüriöö temaatika käsitlusest Urmas Tõnisson, mälestusi legendaarsest mõtlejast jagavad Toomas Paul ja Linnart Mäll. Uku Masingu mälestusi taimedest jagab ürituse peakorraldaja Anne Kalf.
Kuulajate keskele
Päeva teine pool on vastukaaluks musikaalsem-luulelisem: kuulda saab U. Masingu luuleloomingut ja ka tõlkeid. Anne Kalfi sõnul oli korraldustoimkonna jaoks eriliseks leiuks laulja Velli Joonas, kes kutsuti esitama Masingu tekstidele tehtud laule.
Konverentsil saab vaadata kahte Eesti Televisooni arhiivist saadud filmi, mis on valminud 1990. ja 1991. aastal, kus Masingu luulet esitab näitleja Toomas Lõhmuste. Kahjuks ei saanud reþissöör Vallo Kepp valmis oma teist filmi Uku Masingust. Esimese filmi «Kitsas rada keset metsa» esilinastus oli 2000. aastal Lipa koolimajas. Plaanis olevat suurmehest teha veel kolmaski film.
Pärast programmi Raikküla põhikoolis on kavandatud käik Masingu sünnikodusse, kus loodetakse kuulda suurmehe 90. sünniaastapäevaks valminud ja tema tekstil põhinevat Anti Marguste lugu kandlele ja solistile «Õndsuste saar».
Teoloogiadoktor ja kirjanik Uku (aastani 1937 Hugo) Masing on sündinud 11. augustil 1909 Raikküla vallas Lipa külas ja surnud 25. aprillil 1985 Tartus. Ta oli võimeline lugema raamatuid 65 keeles ja on kirjutanud mitu tuhat luuletust, taastõlkinud Vana Testamendi ja kirjutanud «Üldise usundiloo käsiraamatu».
Masingu 80. sünniaastapäeva puhul avati tema koduõuel Lipal mälestuskivi, kümme aastat tagasi, 1994 avati Raikküla põhikooli seinal mälestustahvel, aastal 1999 korraldati aga tervet aastat hõlmav ürituste sari. Seekordne konverents on vaheetapp ja korraldajate jaoks on oluline seetõttu, et peamiseks eestvedajaks võib pidada Lipa küla.
Rita Pokk

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)