Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Peapiiskopi kandidaatideks esitatud Salumäe ja Põder

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Lääne praostkonna sinod seadis peapiiskopi kandidaadiks praost Tiit Salumäe ja Pärnu praostkonna sinod praost Andres Põderi.
Salumäe sai läinud neljapäeval, 1. aprillil Märjamaal praostkonna sinodil salajasel hääletusel 24 poolthäält, kaks olid erapooletud ja vastu polnud keegi.
«See amet pole kandideerimise koht, sellesse ametisse kutsutakse,» ütles Salumäe. Ta tänas usalduse eest ja lootis, et saab enne pensionile jäämist veel mitmel Lääne praostkonna sinodil osaleda. «Oleneb, kellena!» läbis saali heatahtlik ümin.
Sinodi liige, Haapsalu linnavolikogu esimees Andres Ammas ütles, et Tiit Salumäe on sündinud liider, teda on lihtne ette kujutada ka linnapea, ministri või firmajuhina. Ammas kiitis Salumäe töövõimet ja järjekindlust, tema rahvusvahelist kogemust ja sidemeid, mis annavad hea eelduse esindada Eesti kirikut välismaal.
Märjamaa koguduse õpetaja Illimar Toomet tunnistas, et tema suhted praost Salumäega pole mitte alati olnud roosilised, kuid ta hindab Salumäe nõudlikkust. «Temaga võib rindele minna ja isegi vastaskaevikuis sõdida,» ütles ta.
Pärnumaa sinodil 2. aprillil Pärnu-Jakobis seati peapiiskopi kandidaadiks praost Andres Põder. Tema poolt hääletas 17, erapooletuid oli 3 ning vastu polnud ükski sinodisaadik.
Enne ametlikku ülesseadmist esitasid sinodi liikmed potentsiaalsele kirikujuhi kandidaadile küsimusi, kus palusid selgitada oma põhimõtteid. Kuigi küsimuste-vastuste voor ei olnud sinodil algselt päevakorras, selgitas praost siiski lahkelt oma seisukohti. Peapiiskopi ametis näeks praost Põder enda ülesannet Eestis väljakujunenud teoloogiliste «parteide» lepitajana, kuulumata ise ühessegi neist.
Salumäe ja Põder on ametlikud peapiiskopi kandidaadid, mujal on sinoditel vaid nimetatud oma eelistusi peapiiskopi kandidaadiks. Iga praostkonna sinod võib 1. novembrini esitada ühe kandidaadi. Kandidaadi saab esitada ka Kirikukogu, kui seda soovib vähemalt kümme liiget. Peapiiskopi valib Kirikukogu 23.-24. novembril.
Lehte Ilves
Kristel Neitsov