Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Patriarh Kirilli külaskäik

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kolmepäevasel Eesti visiidil viibinud Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill külastas EELK peapiiskopi Andres Põderi kutsel ka Tallinna piiskoplikku toomkirikut.

Peapiiskop tänas patriarh Kirilli külaskäigu eest ja soovis õnnistust uue kiriku pühitsemisel Lasnamäel. Patriarh Kirill viitas seepeale 2011. aastal Peterburis taaspühitsetud Jaani kirikule, mis teenib sealseid eestlasi. Kohtumisel viidati korduvalt ühistele ajaloo- ja kultuurisidemetele nii möödunud sajandite jooksul kui nõukogude võimu perioodil.
Peapiiskop tänas patriarhi pärja asetamise eest juuniküüditamise mälestuspäeval Linda kuju juurde.

Ühised kristlikud väärtused
Patriarh oli üllatunud Vene ajaloos nii oluliste meeste nagu admiral Adam Johann von Krusenstern ja kindralfeldmarssal Mihhail Kutuzovi väimees Ferdinand von Tiesenhausen ning mitmed teised, kes on toomkirikusse maetud, luteri usku kuulumise üle.
Kohtumisel keskenduti ühistele kristlikele väärtustele, milles luterlik kirik ja õigeusu kirik on ühel meelel, mis puudutab abielu ja perekonda. Peapiiskop lausus:
«Tänane maailm vajab lepitust ja rahu, meie ühine Euroopa aga uut impulssi – vastutuse, moraali ja inimväärikuse taasleidmist. See pole võimalik ilma usuta Jumalasse, ilma Kristuse ja tema kirikuta. Siin seisavad meie ees ühised ülesanded kaasinimeste teenimisel.» Patriarh Kirill tunnustas Eesti luterlasi kristlike väärtuste hoidmise eest koos Läti ja Leedu luterlike kirikutega.
Eestlaste teenimisel Peterburis, Petseris, Moskvas, Krasnojarski krais ja muudes paikades, kus teenitakse oma rahvast emakeeles eestlaste ajaloolistes kogukondades, on luterlikul kirikul hea läbisaamine kohaliku õigeusu kirikuga ning peapiiskop avaldas lootust heade suhete jätkumisele.

Sama laua taga
Kuna peapiiskop Andres Põder on ka Eesti Kirikute Nõukogu president, siis oli kohtumisel juttu kirikutevahelistest suhetest ja koostööst Eestis. Tõdeti, et Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikul Konstantinoopoli patriarhaadis ja Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikul on erinevad seisukohad.
Nendesse selguse toomine on võtnud kaua aega ja sellele ei ole kiireid ühiseid vastuseid. Oluline on, et Eesti Kirikute Nõukogus on kõik kirikud ühise laua taga ja luterlik kirik saab siin olla üksnes vahendaja, kui seda vajatakse.
Peapiiskop kinkis patriarhile eestikeelse gooti kirjas kirjutatud «Meie isa palve». Patriarh Krill kinkis kirikule venekeelse Piibli ning mälestusmedali. Peapiiskoppi saatsid kohtumisel EELK poolt piiskop Einar Soone, assessor Tiit Salumäe, toomkoguduse õpetaja kantsler Urmas Viilma, Tallinna abipraost Arho Tuhkru, toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt ning aseesimees Jüri Ehasalu.

Kahe riigi suhetest
Patriarhil oli kohtumine riigi ja valitsuse esindajatega. Kohtumisel peaminister Andrus Ansipiga räägiti kahe riigi suhetest ning kiriku rollist suhete parandamisele kaasaaitamisel. Peaministri sõnul on õigeusklike arv Eestis märkimisväärne ja ta avaldas oma veendumust, et patriarh Kirilli visiit on Eesti õigeusklikele väga oluline, niisamuti meie riigile.
Välisminister Urmas Paet tõi patriarhiga kohtumisel esile mitmeid positiivseid märke nagu Vene turistide arvu suurenemine, aga ka tihenenud riikidevaheline majandussuhtlus. Patriarh Kirill pidas Eesti-Vene suhete positiivset arengut väga oluliseks.
Välisminister tunnustas kohtumisel ka metropoliit Korneliuse tegevust Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku juhtimisel. Samuti avaldas Paet heameelt selle üle, et sügisel avab MPEÕK Nõmmel eestikeelse Püha Johannese kooli.
Kohtumisel riigikogu esimehe Ene Ergmaga räägiti laiemalt religioonist ning teadusest ja hariduselust.
Patriarh Kirill pidas Eestis viibimise ajal jumalateenistuse Aleksander Nevski katedraalis, külastas Narvat ning Kuremäe kloostrit, pühitses vastvalminud õigeusukiriku Lasnamäel. Tallinna raekojas võttis kirikupea vastu linnapea Edgar Savisaar.
Patriarh asetas 14. juunil leinapärja Linda kivi juurde küüditatute mälestuseks ning  käis ka pronkssõduri kuju juures kaitseväe kalmistul.
Arho Tuhkru