Esileht » Uudis » Esileht »

Õpetaja ja õpilase raamat

09.11.2011 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Autorid jagasid autogramme nii enne kui pärast ametlikku esitlust. Pildil on oma raamatut allkirjastamas Jaan Tammsalu.  Tiiu Pikkur
Hingedepäeva, 2. novembri keskpäeval oli Tallinna Jaani kirikus rahvarohke – enamik kirikulistest seisis kannatlikult sabas, et trükivärskele raamatule autogramm saada. Kohe oli algamas koguduse õpetajate dr Toomas Pauli ja Jaan Tammsalu uute raamatute esitluse puhul kontsertmõtisklus.

Raamatud on koostatud raadioesinemiste põhjal. Toomas Pauli raamat kannab pealkirja «Arm ja aare. 7 x 7 hommikupalvust» ja koosneb Eesti Raadios hommikupalvustel loetud tekstidest. Jaan Tammsalu raamat «Vaimulikud mõtisklused» on valik Tartu Pereraadios ette kan­tud igapäevastest mõtisklustest.
Tammsalu raamatu kaanefoto autor on tema sõber Raivo Sepp, üks Euroopa Liidus kõige kõrgemal ametikohal töötav eestlane – ta on justiitskoostöövõrgustiku Eurojust asepresident. Enne kontsertmõtisklust avati kiriku lõunasaalis tema fotonäitus «Valguses ja varjus». Oma näitust iseloomustades ütles Sepp, et inimene on lugusid jutustav olend: «Minagi püüan rääkida oma lugu läbi iga pildi. Olen aru saanud, et vaataja on ka ise looja, ta näeb minu piltidel sellist, mida mina pole näinud, ehk räägib ise oma loo.» Pildid on tehtud Roomas, Vatikanis, Austrias ja Hollandis.
«Vaimulike mõtiskluste» kaanefoto on pildistatud Nõva rannas. «Tegemist oli oktoobrikuu karge ja tuulise päevaga,» rääkis Sepp. «Mind paelus üks laudtee, mis tundus teatud vaatepunktist vaadatuna otse taevasse minevat.»
Dr Toomas Paul on kindlasti üks kõige sagedamini raadios esinevaid vaimulikke. Ta on paljude rahvusringhäälingu hommikupalvuste autor. Miks just tema? Sest raadiorahvas tahab kindel olla saate kvaliteedis, sõnab Tammsalu. Paul hoolib oma kuulajast ja astub nädala hommikupalvuste salvestuseks stuudiosse, seitse paberit peos. «Ühel päeval palusin tema käest seitse korda seitse paberit. Nii sai see raamat alguse. Järgmised 7 x 7 on ootamas oma aega,» kirjutab Tammsalu raamatu eessõnas. Toomas Paul luges esitlusel raamatust hingedepäeva palvuse.
Alates 2006. aastast on Jaan Tammsalu Tartu Pereraadios vaimulike mõtisklustega üles astunud. Algul luges teiste omi, hiljem juba oma mõtisklusi. «Vaimulikud mõtisklused» sündis paljude kuulajate soovist neid mõtteid ka lugeda saada.
«Tavaliselt loen mina raamatuid, aga olen leidnud ühe raamatu, mis loeb mind. Umbes nii on keegi kord kirjutanud Piibli kohta. Minagi olen seda kogenud,» kirjutab Tammsalu. ««Vaimulikud mõtisklused» on raamat, milles püüan Piibli tekstide abil vaadelda elu, juhatada teed, lohutada ja julgustada.»
Jaan Tammsalu ütles raamatute esitlusel: «Teie ees on õpetaja ja õpilase raamat.» Pool raamatute tiraažist sai juba ettetellimisega müüdud.
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)