Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Narva kiriku oreli ehitaja selgunud

20.01.2009 | | Rubriik: Uudised

Tuuliki Jürjo ja oreliehitaja Gerhard Grenzing Hispaanias. Foto: Tuuliki Jürjo kodulehekülg

Narva Aleksandri Suurkirikusse oreli ehitamise riigihanke võitis Hispaania oreliehitusfirma Grenzing.
Narva Aleksandri koguduse muusikajuht Tuuliki Jürjo ütles, et omanimelise orelifirma juhi Gerhard Grenzingu näol on tegemist suurte kogemustega orelimeistriga, kes on 1972. aastast ehitanud ja restaureerinud üle 170 oreli maailma eri paigus: Saksamaal, USAs, Koreas, Hispaanias, Prantsusmaal, Itaalias, Jaapanis, Portugalis, Šveitsis jm. Grenzingu valmistatud on näiteks Brüsseli katedraali orel.
«Euroopa oreliehitajad tunnistasid Gerhard Grenzingu 2007. aastal Euroopa parimaks oreliehitajaks,» lisas organist Tuuliki Jürjo, kes ise on mänginud Gerhard Grenzingu valmistatud oreleil Barcelona Santa Maria del Pi kirikus ja Palma de Mallorca Sant Augusti kirikus.
14. jaanuari Põhjarannikus ütleb Tuuliki Jürjo, et oreli riigihanke konkursil osales lisaks Grenzingu oreliehitusfirmale Sloveenia firma Scrabl. «Tavaliselt Grenzingu firma riigihangetel ei osale ja ta on isegi ära öelnud ühe Prantsuse riigi tellimuse,» rõõmustas Tuuliki Jürjo maailma tipporelimeistri nõussejäämise üle.
Uue oreli umbkaudne hind on 16 miljonit krooni, millele lisandub käibemaks. Oreli rahastaja oleks Eesti riik, Narva linn. Samuti plaanib kogudus esitada rahastamistaotluse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele. Orelile on ette nähtud 3 manuaali 55 registriga, neist 12 keelregistrid. Instrument on tüübilt Saksa romantiline orel Prantsuse ja Hispaania mõjudega.
Koguduse muusikajuht loodab, et Eesti parima akustikaga kirik-kontserdisaali orel valmib kolme aasta jooksul.

EK

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)