Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Lühiuudiseid soomest

04.03.2009 | | Rubriik: Uudised

Soome kirik arendab oma võrguteenuseid
Soome luteri kirik koolitab lähiaastail projekti «Vaimulik elu võrgus» raames kolm tuhat inimest tegema oma põhitööd, näiteks noorsootööd, diakooniat või hingehoidu ka Interneti-keskkonnas. Lisaks hakkavad kiriku töötegijad osa võtma rahva seas populaar­setes keskkondades peetavatest virtuaalvestlustest. Kirik avab huvilistele suhtlemiseks ka uusi Interneti-teenuseid.
Käesoleva aasta alguses käivitunud projekti juhi Hannu Majamäki sõnul õpetatakse algul välja koolitajad, kes hakkavad teadmisi jagama koguduste tasandil. Ta avaldas lootust, et kui juba praegu räägivad inimesed usuteemadel kõikjal Internetis, siis tulevikus hakkab kiriku häält kuulma võrgus veel sagedamini.
Mullu novembris avas kirik koostöös portaaliga city.fi foorumi «Armastuse asjatundjad» (Rakkauden ammattilaiset), mille kümnete tuhandete lugejate seas on populaarseimad vestlusteemad usk ja kirik. Muu hulgas on Interneti-versiooni saanud populaarne noorte suhtekursus «Pinge meie vahel» (www.virtaavalillamme.fi), loodud on virtuaalne vabatahtlike andmebaas «Suure südamega» (www.suurellasydamella.fi) ning lastele mõeldud virtuaalkirik aadressil www.lastenkirkko.fi. Kevadel käivitub riiklik võrguteenus «Liitu kirikuga» (Liity kirkkoon), kus kiriku liikmeks astuda soovija saab täita elektroonilise blanketi, misjärel kogudus võtab temaga ühendust.
Luteri kirikusse kuulub 80,6 protsenti soomlastest
Koguduste andmetele tuginedes täpsustatud rahvastikuregistrikeskuse statistika kohaselt kuulus möödunud aasta lõpus Soome Evangeelsesse Luterlikku Kirikusse 80,6 protsenti soomlastest ehk 4 294 199 inimest. 2007. aasta lõpus oli see protsent 81,7.
Mullu kasvas sarnaselt tunamullusega nii kirikuga liitunute kui sellest lahkunute arv: liitus 10 763 ja lahkus 52 203 inimest.
Abielu õnnistamine varasemast populaarsem
Soome kirikliku õnnistuse saanud abielude arv kasvas mullu tublisti: kui 2007. aastal oli neid 800, siis mullu 885.
57 protsenti Soome abieludest sõlmiti mullu luterlikke traditsioone järgides. 2007. aastal oli kiriklikke laulatusi 17 615, mullu 17 657. Evangeelse luterliku kiriku liikmete abielusid oli kokku 27 664, kusjuures arvestatud on nii kiriklikke laulatusi kui perekonnaseisuametis sõlmitud abielusid, milles üks või mõlemad abikaasad on kiriku liikmed. Tunamullu oli abielusid 26 859.
Esialgse statistika kohaselt sõlmiti Soomes mullu kokku 30 800 abielu, mis on umbes 1300 võrra enam kui 2007. aastal.

Soome kiriku infokeskuse uudiste põhjal
Marge Hõbe

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)