Esileht » Uudis » Uudised »

Lauldi vanu laule ja mõeldi homsele

19.08.2009 | | Rubriik: Uudised

Paistu tänane kogudus esmamainimise 775. aastapäeva tänujumalateenistusel. Foto: Raivo Asuküla

Paistu kogudus tähistas 9. augustil tänujumalateenistusega esmamainimise 775. aastapäeva.
Tavalisest pidulikumale jumalateenistusele Paistu pühakotta kogunes augusti teisel pühapäeval umbes poolsada kirikulist, et väljendada tänu ja kinnitada oma usku.
Kuigi pidutseti vaid isekeskis, ei unustatud õpetaja Raivo Asuküla sõnul siiski kogudust varem teeninud jumalasulaseid ja kohalik naisansambel esitas jumalateenistusel nende loodud laule. Päevale kohaselt kingiti lilli ja istuti peolauas. Õpetaja Asuküla ütleb järgivat peapiiskop Jaan Kiivit jun mõtet, et viiega lõppevad arvud pole mingid õiged juubelid ja seepärast oli pidupäevgi pigem tagasihoidlik ning kogudus panustab ennekõike pühakotta.

Uuringute ootel
Selleks, et sealne jumalakoda on paremas seisus kui nii mõnigi teine Eestimaal, ollakse ka vaeva nähtud. Sel sajandil on kirik saanud kaks korda uue katuse, vahetatud on torni aknad, paigutatud signalisatsioon ja tehtud muudki.
Veel eelmisel aastal lootis õpetaja, et tähtpäevaks saab kirik valgendatud, aga paraku seisab tööde järg uuringute taga, mis sorti lubjaga on maakividest ja punastest tellistest laotud kirik algselt kaetud.
Endiselt teevad muret kirikut kaunistavad väikesed tornikesed, millele loodetakse vastu talve ajutised katused peale teha, et vihm neid ei murendaks. Tornikesi ähvardab allakukkumisoht.

Suhted paranenud
Paranenud on koostöö omavalitsusega, kellega läbisaamine viimastel aastatel soovida jättis. Nädal varem korraldas Paistu päevi vald, kontsert-jumalateenistusel osales Kait Tamra. Meenutati kirjanik ja pastor Jaan Bergmanni, helilooja Friedrich Saebelmanni jt silmapaistvaid paistulasi ning viidi nende kalmudele lilli.
Valitud juhatus eesotsas Maie Sultsiga on usinalt tööle rakendunud, lisandunud on uusi leerilapsi ning olnud mitu laulatust. Kogudus on keskendunud diakooniatööle, selle läbi teatakse kogudust ümbruskonnas ja kaugemalgi. «Ma ei mängi kitarri, meil on muud harrastused, millega nähtav olla,» ütleb Asuküla. 
Kogudusel on aga ka mure kurta: kuigi noori on ja vald on pakkunud kultuurimaja juures ruume ning kogudusel oleks isegi palka maksta, ei leia nad koolitatud inimest, kes noortetööd teeks.
Ja õpetaja, kel varsti pensioni­iga kätte jõuab, näeks heal meelel, et mõni noorem ameti üle võtaks. Ta on küll leidnud inimesed, kes kiriku ümbert muru niidavad ja vajadusel parandustöid teevad, aga tasemel asendusõpetajat, kes vahel puhkust annaks, mitte.
23. augustil oodatakse Paistusse kirikusse 1865. aastal altaripildi maalinud Riia meistri Johann Ludwig Maddausi järeltulijat.

Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)