Esileht » Uudis » Uudised »

Laitse lossi pargis pühitseti kabel

07.08.2013 | | Rubriik: Uudised

Valge kabeli ehitus Laitse lossipargis algas aasta tagasi augustis ja 16. juulil pühitsesid selle vaimulikud Lea Jants-Ylönen ja Jaan Jaani.

Laitse lossi omaniku Sulo Muldia sõnul on kabel ehitatud tema kavandi järgi, samuti kabeli vitraažaken. Pühitsemistalituse läbi viinud politsei- ja piirivalveameti peakaplan Jaan Jaani tunnistas, et kabel on väga ilus. Et loss on avalikus kasutuses, on Sulo Muldia sõnul lossiga samal ajal avatud ka kabeli uksed. Teadaolevalt on tegu esimese sõjajärgsel ajal ehitatud kabeliga.
Kiriklikult paikneb kabel Nissi koguduse piirkonnas. Sulo Muldia sõnul ei seo ta kabelis vähemalt kuus korda aastas toimuvaid teenistusi kindla kirikuga, vaid kavatseb sinna kutsuda erinevaid vaimulikke. Kabelis saab toimetada laulatusi, ristimistalitusi, aga mõte on ka tulevikus leerikooli ja -laagri korraldamiseks. Kabel mahutab 60 inimest ja on heaks paigaks kontsertidele.
Mõisate uurija Ants Hein on kirjutanud, et Laitse mõis oli vähemasti 1637. aastaks seal kindlasti juba olemas. 1883. aasta aprillis ostis Kose-Uuemõisalt pärit rikas Natalie von Uexküll selle oma pojale Woldemarile. Praegune imposantne neogooti stiilis hallist Vasalemma marmorist mõisahoone ongi Woldemar von Uexküll 1890. aasta paiku ehitanud. 20. saj algul kuulus Laitse Moskvas elavale vürstinna Šahhovskoile. Vabariigi esimese iseseisvuse ajal paiknes seal noortekoloonia. Pärast sõda tehti lossist Laitse raadiojaama teenindushoone, kus olid eluruumid, punanurk, söökla.
Marju ja Sulo Muldia koduks sai mõnda aega tühjana seisnud loss 1996. aastal; 1999. aastast on loss kasutusel.
Harjumaal Kernu vallas, kus paikneb vastpühitsetud Valge kabel, on teinegi kabel. Nimelt on sama valla Allika külas Rüütli talus metsa veeres palktare – Raido Rüütlile kuuluv kabel.
Eesti Kirik on kirjutanud veel ühest erakätes kabelist, mis paikneb Hiiumaal Kõpu poolsaarel Kalana külas Vähendi talus ja kuulub Riho Saardile. Saardide perekabelis on peetud palvusi ja teenistusi.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)