Esileht » Uudis » Uudised »

Kuressaare kogudus kolis kogudusemajja

12.03.2008 | | Rubriik: Uudised

3. märtsil pidas Kuressaare kogudus koduses Laurentiu-se kirikus viimase jumalateenistuse enne kiriku ajutist sulgemist remondiks.
Kuressaare vastremonditud kirikusse pääseb taas 27. juunist. Foto: arhiivKirik on esialgse plaani kohaselt kasutusest väljas neli kuud. Jumalateenistusi peetakse vastses kogudusemajas, kus on praegu 123 istekohta. «Selline on umbes tavalisest pühapäevasest teenistusest osavõtjate arv,» ütles Eesti Kirikule koguduse õpetaja Anti Toplaan. Muretseda, et rahvas saali ära ei mahu, pole tarvis, sest ruumi saab panna lisatoole.

Nüüd ka õhtused missad
Pühapäevase jumalateenistuse kõrval peetakse Kuressaares missat ka neljapäevaõhtuti kell 18. Eelmisel neljapäeval oli teine nädalasisene missa kogudusemajas.
Esimene jumalateenistus – seminari «Reis usumaale» lõpujumalateenistus – kogudusemaja saalis peeti üle-eelmisel nädalal. Kas ja kuidas uus koht hakkab mõjutama kirikuliste arvu, ei julge õpetaja ennustada.
«Tõenäoliselt liidab see kogudust rohkem uute ruumidega, sest nüüdsest on võimalik samas pakkuda kirikukohvi ja külastada koguduse kantseleid,» märkis Toplaan.
Kahe nädala eest peetud jumalateenistusel kogudusemajas pühitseti saali altar ja kantsel, mille kavandas kunstnik Anne Oolup. Temalt on ka uued kirikutekstiilid.
Kogudusemaja saali kasutatakse tavaliselt seminaride, kooriproovide, kirikukohvi ja muude suuremat ruumi nõudvate koguduse sündmuste korraldamiseks.
Kuressaare kirikut, mis on Kuressaare vanim (aastast 1630), remonditakse juba teist aastat. Eelmise suve alguses jäid pooleli lae restaureerimine ja krohvimistööd. Nende tööde jätkamiseks pikihoone ülejäänud osas tulebki nüüd kirik sulgeda. Laetöödele lisaks on plaanis tegelda kiriku seintega ning lõpetada orelirõdu põrandate restaureerimine.
«Tõenäoliselt tehakse veel midagi, aga see selgub tööde käigus,» arvas õpetaja Toplaan.

Suvel tagasi kirikusse
Selle aasta kirikuremondi eelarve on 3 miljonit krooni, lisaks veel 2 miljonit krooni oreli restaureerimiseks. 5 miljoni krooniga rahastab töid kultuuriministeeriumi kaudu riik eelmise aasta lisaeelarvest. Töid tehakse osade kaupa, sest eraldatud rahast ei piisa sellel aastal kiriku siseremondi lõpetamiseks, järgmise aasta eraldiste osas ei saa veel keegi kindel olla. «Oleme esitanud ministeeriumile järgmise aasta rahastamiskava 5 miljonile kroonile, millega loodame siseremondi koos oreli paigaldamisega lõpetada järgmise aasta lõpuks,» selgitas Toplaan.
Suvised Kuressaare külalised pääsevad jumalateenistusele Laurentiuse kirikusse taas 27. juunist. «Et suvel ja aasta teisel poolel on meil palju kirikuga seonduvaid üritusi, oleme läinud etapiviisilise remondi teed,» möönis Anti Toplaan. «Rahastamise olemasolul sulgeme kiriku kohe järgmise aasta algusest kuni siseremondi valmimiseni.»
Töid on ees palju: eskiisprojekti alusel saab senine papiga kaetud lagi krohvitud. Puidust ja papiga kaetud põrad asendatakse kivipõrandaga (paas või dolomiit), mille alla paigaldatakse küte. Põrandakütteprojekti veel tehakse. Muus osas on kavas ajalooline hoone restaureerida, suuremaid muudatusi ei planeerita. 2010. aastal loodab õpetaja korrastada kiriku välimuse ja ümbruse.
Eelmisel aastal tegi ehitus- ja remonditöid OÜ Rändmeister. Praegu käivad kirikus tellingutööd, oodatakse hinnapakkumisi mitmelt kogemustega ehitusfirmalt, kes sellel aastal muude objektide juures Saaremaal tegutsevad.

Lea Jürgenstein

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)