Esileht » Uudis » Esileht »

Koostöö Soome kirikuga jätkub ja areneb

12.01.2005 | | Rubriik: Esileht, Uudised

Kirikuvalitsus eesotsas peapiiskop Jaan Kiivitiga viibis 5.-8. jaanuarini ametlikul visiidil Soomes.

Delegatsioon, kuhu kuulusid peapiiskop electus Andres Põder, peasekretär Tiit Pädam, kantsler Mati Maanas, assessorid Joel Luhamets, Tiit Salumäe ja Jaan Tammsalu ning projektijuht Aarno Lahtinen, võttis osa Soome kiriku 850. aastapäeva pidustustest Turus ning pidas läbirääkimisi Soome kirikuvalitsusega. Pühapäeval teenisid eestlased Helsingi toomkirikus.

Mälestusteenistus Turus

6. jaanuaril osalesid eesti kõrged vaimulikud Turus pidulikul jumalateenistusel, millega alustati Soome kiriku 850. aastapäeva üritusi. Turu toomkirikus peetud jumalateenistusel osalesid president Tarja Halonen, ministrid ja teised kõrged riigiametnikud. Jutluse pidas peapiiskop Jukka Paarma. Oikumeenilisel jumalateenistusel, kus teenisid kaasa peapiiskop Leo ortodoksi kirikust, piiskop Jozef Wróbel katoliku kirikust ja Taisto Toivola nelipühi kirikust, mälestati Kagu-Aasia katastroofi ohvreid ja palvetati nende omaste pärast. Kuigi kiriku pidustusi varjutas Aasia õnnetuse mälestus ning meri visiidi lõpupoole tormiseks muutus, jäi EELK delegatsioon käiguga rahule.

Tihe töövisiit

«Hästi läks,» ütles peasekretär Tiit Pädam. Tema sõnul otsustati kohtumisel Soome kirikuvalitsusega jätkata tööd senistes koostöövaldkondades: diakooniatöös, meedia ning avalike suhete osas ja hariduse ning koolituse vallas. Lepiti kokku regulaarsed kohtumised. Uue alana nimetas peasekretär Euroopa Liidu temaatikat. «Soomel on kogemused ja neilt saame kindlasti palju informatsiooni liidu töö kohta,» seletas Pädam. Delegatsioon oli kutsutud peapiiskop Jukka Paarma vastuvõtule ning Eesti saatkonda Helsingis kohtuma suursaadik Matti Maasikasega. Nimetatud kohtumise juures viibis ka Paarma.

Soome eestlased kohtusid peapiiskoppidega

Pädam kiitis Soome-poolset visiidi korraldust. «Töö oli väga efektiivne,» lausus ta. Veel nimetas Pädam, et peapiiskop Paarma võttis isiklikult osa kõigist üritustest, kaasa arvatud kohtumisest Helsingi eestlastega. Helsingi eestikeelse koguduse diakon Tuuli Raamat-Haapakoski ütles, et tal on väga hea meel selle visiidi üle. «Laupäevasel kohtumisel said peapiiskopid ülevaate eesti koguduse tegemistest Soomes,» ütles Haapakoski, «ning minu jaoks oli oluline, et meie kogudus sai ka valitud peapiiskop Põderit näha.» Ta lisas, et pikemas perspektiivis näeb ta Soome ja Eesti hea koostöö jätkumist ning loodab selle kasvu. «Eesti on ju Euroopa Liidu liige ja jõudsalt arenev partner,» leidis diakon.

Kristel Neitsov

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)