Esileht » Uudis » Uudised »

Kiriku pühitsemiseni jäänud loetud päevad

05.01.2011 | | Rubriik: Uudised

Koos kuusega Peterburi Jaani kirikus: Ruth Alaküla (vasakult), Juta Lember, Valentin Gnezdilov ja Jüri Trei. Sirje Semm
Peterburis ühes Dekabristide tänaval paiknevas hoones käib vilgas ehitustegevus.

Nädal enne jõule sõitis Peterburi Jüri Trei, kaasas trükisoojad numbrid värskest Peterburi Teatajast, kuusepuu, sisekujundaja Juta Lember, akustik Linda Madalik ja Ruth Alaküla ERRist.
Moskvast eestlastele jõuluevangeeliumi kuulutamiselt saabus Jõhvi koguduse õpetaja Peeter Kaldur. Eestist sõitsid kiriku valmimist uudistama Anneli Lein, Svetlana Kekiševa ja Indrek Vilumets Jõhvi kogudusest ning allakirjutanu.
Piki Dekabristide tänavat Jaani kiriku poole sammudes märkasin kusagil Maria teatri kohale jõudes koduselt punastest tellistest hoonet ristiga tipus.
Veel kümmekond aastat tagasi oli maja küll antud kogudusele kasutamiseks, kuid räämas ja isegi vooluta. Toonase konsuli Jüri Trei eestvõtmisel alustati talgutega ja nii liiguti sammhaaval edasi. 2000. aasta novembris, kui juba oli võimalus maja kasutada, tähistati seal jumalateenistusega Jaani kiriku 140. aastapäeva, eestlasi oli teenimas õpetaja Peeter Kaldur.
Kui me pärast vähemalt paari kilomeetri pikkust jalgsirännakut Nevskilt Jaani kiriku juurde jõudsime, võideldes libedate ja lumelörtsiste tänavatega ning pelglikult katustelt rippuvaid meetritepikkuseid jääpurikaid jälgides, ei pääsenud me sugugi kergelt pühakotta sisse.
Ehituspealik Valentin Gnezdilovit (Facio Ehituse AS) ootame hoovis, kahel pool mitmekorruselised kivimajad, mis kunagi kogudusele kuulunud. Täheldame, et kiriku katuse küljes ei ripu ühtegi jääpurikat, järelikult jääb kogu soojus majja sisse.
Saame meiegi loa hoonesse siseneda. Trepid ja põrandad on kaetud pappidega, kõikjal on aktiivselt tegevuses ehitajad. Tõuseme saalikorrusele. Saal on küll väike, aga lava peaks mahutama ka meeskoori. Jüri Trei palub hetkeks tähelepanu ning annab ehitajatele heade pühadesoovidega üle Eestimaalt toodud kuuse ja süütab küünla. Innustab mehi õigeks ajaks ehitusega lõpetama.
Vääramatu jõuga liigutakse selles suunas, et Peterburi Jaani kirik avab kiriku-kontserdisaalina oma uksed 20. veebruaril. Vaatamata sellele, et jõulude eel on riigikontroll avalikustanud kultuuriministeeriumi tegevuse auditi investeeringute jagamisel, mis kontrollide hinnangul ei ole jätkusuutlik.
Hinnang, et «Eesti Kontsert on võtnud ebaseaduslikke finantskohustusi», puudutab otseselt kiriku rekonstrueerimist Peterburis. Sellele astub kultuuriministeerium vastu, väites, et objekt on «leidnud avalikkuse silmis hea vastuvõtu ning planeeritud tööd on läbi viidud».
Peterburi Jaani kirikule saab tulevikus osaks mitu funktsiooni. Majas, kus Eesti Kontsert alustab kontsertidega juba pühakoja taaspühitsemise järel, leiavad koha ka kogudus ja eestlaste seltsitegevus.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)