Slava Ukraine
Esileht » Uudis » Uudised »

Ilmunud on «Eesti politseikaplani käsiraamat»

25.02.2009 | | Rubriik: Uudised

Peakaplan Jaan Jaani näitab uhkusega Eesti esimest politseikaplani tööst rääkivat raamatut. Foto: Tiiu Pikkur

Eesti politsei kaplaniteenistusel läheb teine tööaasta ning peakaplan Jaan Jaani tunneb rõõmu, et juba on valminud ka käsiraamat.
Väljaanne on vajalik polit­sei­kap­lanitele, kuid peaks huvi pakkuma ka politseiametnikele ning silmaringi laiendamiseks kõigile, kes peaksid teada tahtma, mis on kap­laniteenistus politseis ja kuidas see toimib.
Politseikaplani käsiraamatu autoriteks on Toomas Nigola ja dr Tõnis Nõmmik. Nigolal oli valminud 2006. aastal EELK Usuteaduse Instituudis diplomitöö «Kristliku politseikaplani käsiraamat», mis sai selle väljaande aluseks ning mida Tõnis Nõmmik tõhusalt täiendas ja toimetas.
Peakaplan Jaan Jaani sõnul on raamatut jagatud nii politseinike hulgas kui raamatukogudele, ka usuteaduse instituudi raamatukogust võib seda leida. «Politsei peadirektor Raivo Küüt ütles, et tänu sellele väljaandele sai ta kohe selgeks, mida kaplaniteenistus politseis tähendab,» on Jaani rahul. «Siin räägitakse nii kaplani kui ka tavapolitseiniku tööst, hingeelust ja probleemidest.»
Raamatus kirjeldatakse kap­lani­teenistust meil ja mujal, võrreldakse koguduse vaimuliku ja kaplani tööd, pikemalt käsitletakse tööd politseikaplanina, lahatakse politseiniku maailma ja pereelu, süvenetakse teenimisse kohalolekuga jne. Jaan Jaani sõnul on üheks efektiivse kaplanitöö eeltingimuseks politseinikega koos töötamine. Politseinikega saab aga koos aega veeta kahes kohas: politseiautos patrullides käies ja politseiüksuse tööruumides.
Kaplanite õlule langeb ka üks kurvemaid ülesandeid – surmateadete edastamine. Kuidas ja millal seda teha, mida eriti silmas pidada – sellest kõigest pajatab käsiraamatus eraldi peatükk. Veel vaadeldakse enesetapuga seotud probleeme, kaplani töö ohtusid ja rõõme. Lisades leiab mitmeid õigusakte ja materjale, mis kaplanile abiks saavad olla.
«Tõnis Nõmmikule oli südameasjaks see raamat kokku panna, ta nägi sellega kõvasti vaeva,» lausub peakaplan Jaani. «Tänan teda selle eest. Samuti tänan ametivenda Toomas Nigolat ja kõiki teisi, kes selle raamatu koostamiseks vaeva nägid.»
Kuigi kaplaniteenistus on politseis alles uus asi, on see edukalt toimima hakanud. Praegu töötavad kaplanid Põhja, Ida ja Lõuna prefektuuris ning pea­kaplani sõnul on neid hakatud juba omaks võtma. 
Praegustest töödest nimetab Jaani politseikaplani agenda koostamist. Vajavad ju ühtlustamist ja täpsustamist nii mitmesuguste pühitsemiste läbiviimised kui ka näiteks politseiniku matuse kord jne. Trükivalgust on näinud taskuformaadis politseiniku lauluraamat, mis algab Eesti hümniga ja lõpeb meieisapalvega ning sisaldab rahvalike laulude kõrval ka valiku jõulu- ja matuselaule.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)