Esileht » Uudis » Uudised »

Iidse pühakoja juubel

03.08.2010 | | Rubriik: Uudised

PTeenijad hinged pärjatuna kiriku ees: Mare Sammel, Leili Jõgisoo, Luule Janson ja Leida Magnus. Mari Paenurmühapäeval, 25. juulil tähistati Ridala Maarja Magdaleena kirikus pühakoja 740. aastapäeva.
Eesti üks vanemaid ja auväärsemaid kirikuid on püsinud läbi sajandite, kandes endas eri aegade märke ja meistrite loomingut. Ajalooallikatest võib leida ülestähendusi esimese preestri tegevusest Ridala kandis juba 1220. aastal.
Kirik on pühendatud pühale Maarja-Magdaleenale, kelle mälestuspäeva peetakse madlipäeval, 22. juulil. Ta on Kristuse ülestõusmise esmatunnistaja, patukahetsejate ning elu üle järelemõtlejate pühak. Kaitsepühaku valik viitab tõenäoliselt Ridala kiriku tähtsusele patukahetsejatest palverändurite marsruudil. Kirikuaias on säilinud ka massiivseid patukahetsusriste, üks ristidest seisab kirikus ja selle juures saavad tulijad süüdata oma palveküünla.
Kaunis ja rõõmus päev
Pidulikul jumalateenistusel jutlustas peapiiskop Andres Põder, kaasa teenisid assessor praost Tiit Salumäe, pastor loci Kari Antero Tynkkynen, vaimulikud Ants Leedjärv, Kristel Engman ja Peeter Paenurm. Muusikaliselt teenisid organist Lia Salumäe, Haapsalu ja Kullamaa kirikukoorid L. Salumäe ja Tooni Leedjärve juhendamisel ning Helsingi evangeelne koor ja orkester.
Peapiiskop Põder meenutas kristlaskonna kutsumust olla keset tänapäevast maailma kui valguse ja päeva lapsed, kuulutades usu, lootuse ja armastuse sõnumit. Põder rõhutas, et liig ühekülgsest ajalookäsitlusest kaugemale vaadates tuleks näha ka kõike seda, mida kristlased on loonud ning kuidas elule kaasa aidanud, olgu see siis kirjasõna, koolikorraldus või muu kultuurielu.  
Rahvast tulvil kirikus sai kuulata kaunist koori- ja orkestrimuusikat ning tunda rõõmu ühisest osadusest leivamurdmisel.
Tänu igapäevase töö ja vaeva eest
Jumalateenistuse järel jagati tunnustust koguduse töötegijaile. EELK tunnustusmärgid said kätte Ridala koguduse aseesimees ja perenaine Luule Janson ning õpetaja Kari Antero Tynkkynen. EELK aukirja kogudusetöö arendamise eest pälvisid praegune ning varasem kauaaegne juhatuse esimees Leili Jõgisoo ja Leida Magnus ning EELK tänukirja Ridala koguduse raamatupidaja Mare Sammel.
Aastapäevale kohaselt oli kohal ka hulk sõpru nii Soomest, Rootsist kui Haapsalust. Öeldi häid sõnu ja jagati kingitusi.
400-liikmeline Ridala kogudus valmistub suurteks töödeks – ammu vajab vahetamist kiriku katus, tublid töötegijad on suutnud hoida pühakoja uksed lahti ja küünlad põlemas. Õpetaja Tynkkynen on siirdunud aastaks Soome Turu Miikaeli kogudusse ning sel ajal hooldab Ridala kogudust praost Tiit Salumäe.
Pidupäeva lõpetas ühine kohvilaud kogudusemajas ning soovijad said osa meeleolukast Heli Reichardti kirjutatud ja Raul Tammeti seatud näitemängust «Ridala ilmutus».

Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)