Esileht » Uudis » Uudised »

Ida-Harju sinodil vaadati argisest kaugemale

18.05.2011 | | Rubriik: Uudised

Ida-Harju uue praostina asub tööle Juuru koguduse õpetaja Tauno Kibur. Arhiiv
Mai algul Tuhalas peetud Ida-Harju praostkonna sinodil valitses üksmeelne ja toetav õhkkond.

Senine praost Tanel Ots oli juba pikemalt valmistanud ette oma tagasiastumist, et tööde ja tegemistega mitte liigselt killustuda. Tööd Jüri koguduse juures on jätkuvalt palju, lisaks aitab Ots hoogustada Kaitseliidu Harju maleva tegevust, jätkab vaimulikuna EELK diakooniahaiglas, lööb võimaluste piires kaasa Sakus ning peab hakkama saama oma viielapselise pere elu ja kodutalu korraldamisega.
Hiljaaegu loodi ühiselt ka piirkondlik priitahtlike pritsimeeste ühendus. Tanel Ots on Saku valla volikogu liige. «Kõige selle juures on mõistetav, et põhjalikkust vajav praostitöö võib saada kellegi teise osaks,» ütles mees naeratades.
Ots lisas ka, et tema arusaama kohaselt ei peaks praosti koht olema üldse mõne suure koguduse õpetaja käes, vaid koordineerivaid kohustusi võiks võtta ka mõne väiksema sõsarkoguduse vaimulik.
«Me oleme praostkonnas ka väga tõsiselt arutlenud selle üle, et praostitöö ei peaks olema iseenesest amet kogu ülejäänud eluks, vaid võiks mööda praostkonna vaimulikke liikuda, nii tekiks enam ühtset arusaama ja nägemist ning kõik võiksid saada vajalikke kogemusi.»
Jõelähtme koguduse vaimulik Margus Kirja jagas informatsiooni Harju-Jaani kiriku katuse remondiga seoses. Teadupärast on sealseid töid teinud Tõnu Parmaksoni juhitaval Frantsiskus OÜ-l seni tööde eest saamata 360 095 krooni, mis sõltumatu ekspertiisi alusel tuleks siiski talle tasuda.
Muinsuskaitseameti pühakodade riikliku programmi nõukogu otsustas töid finantseerida, kuid eelarveaasta poole peal muutis oma otsust ning andis osa vahenditest Saaremaa Karja kiriku tarvis. Et niisugusel juhul oleks jäänud auk Harju-Jaani katusesse, lubas muinsuskaitseameti esindaja Sille Sombri, et tööd saab lõpetada.
Kuna akti ei koostatud, puudus ka dokument, siis andis uus peadirektor Kalev Uustalu otsustusõiguse nõukogule ja nõukogu delegeeris selle Mati Maanasele, kes on ühtlasi ka OÜ Kiriku Varahaldus juhataja. Fakt on, et Harju-Jaanis seisavad tööd juba 1,5 aastat ja Tõnu Parmaksonil on tööde eest raha saamata.   
Statistilise poole pealt on Ida-Harju praostkonnas märgata talituste ja nendel osalenute arvu tõusu. «Ehkki me ei pretendeeri rahvakirikuks olemisele, võime ometigi olla sisemiselt tugevad ja ühtehoidvad,» arutles senine praost Tanel Ots.
Üksmeelselt valiti uueks praostiks Juuru koguduse õpetaja Tauno Kibur ja abipraostiks Kose koguduse vaimulik Mare Palgi.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)