Esileht » Uudis » Uudised »

Algas muinsuskaitsepäeval ja lõpeb muuseumipäeval

01.05.2013 | | Rubriik: Uudised

Muinsuskaitsekuu pöörab kultuuripärandi aastale kohaselt tähelepanu mälule ja mälestistele.

Tartus on peatähelepanu suunatud Eesti Rahva Muuseumile. 30. aprillil kogunesid tartlased ERMi näitusemaja ette, et rongkäigus minna Raadile, muuseumi uude asupaika, kus president Toomas Hendrik Ilves asetas Eesti Rahva Muuseumi uuele kodule nurgakivi.
Koristus- ja talgupäevi peeti mitmel pool, kus mälestised korrastamist vajasid. Näiteks Tõnu Veldre, EELK aasta juhatuseesimehe 2011, eestvedamisel korrastati Sõrve poolsaarel paikneva halvas seisus Sääre kabeli varemete ümbrust. 14. saj ehitatud kabel oli päevast meresõitu hõlbustavaks kaldamärgiks oma valgeks lubjatud lääneviilu ja kõrge katuseharjaga. 18. saj hakkas mahajäetud sakraalehitis lagunema.
Tähelepanu pööratakse ka kalmistutele: 15. mail kell 17 jagab ringkäigul Tallinnas Siselinna kalmistul seletusi kunstiajaloolane Sirje Simson.
Ka 4. mai «Teeme ära!» talgupäeval on tähelepanu mälestiste korrastamisel. Tähelepanu all on ka teadmiste jagamine antud paigast. Seepärast otsitakse peale talguliste ka lugude pajatajaid. Talgulisi ootab 94 kultuuripärandi objekti.
Muinsuskaitsekuu viimastel päevadel saavad tähelepanu Tallinna kirikud. 17. mail on toomkirikus tornikellade päev ja 18. mail Püha Vaimu ja toomkirikus orelite päev.
Eesti Kirik

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)