Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Uues aastas Eesti Kirikuga

/ Autor: / Rubriik: Juhtkiri / Number:  /

Kui levinud komme on soovida head uut aastat kolmekuningapäevani, siis on olemas ka traditsioon, mis seob jõuluperioodi lõpu küünlapäevaga. Viimast aluseks võttes kasutan võimalust soovida kõigile Eesti Kiriku lugejatele väga head uut aastat. Toimetusepere nimel tahan tänada kõikide meile saadetud pühadekaartide ja uusaastatervituste eest. 

Kordan ennast, aga rõhutan siiski, et iga lugeja on toimetusele oluline. On väärtuslikud kõik teie tähelepanekud, ka kriitilised, lehesisu osas. Saades aru, et ajuti tuleb kiitvat tagasisidet võtta kui ütleja tahet mõjuda lihtsalt viisakalt, siis ometi on siiras rõõm kuulda siit-sealt, et Eesti Kirik on jätkuvalt hea kaaslane, mida kesknädalal oma koju oodata. See süvendab toimetuse tahet hoida taset, mandaati, mida lugejad meile on andnud.

Hiljuti oli mul kosutav telefonikõne meie eakama püsilugeja, Helme koguduse liikme Hilda Mikuga. Kui Hilda sai möödunud aasta aprillis saja-aastaseks, ilmus temast ka pikem artikkel. Selle koostamiseks vanaprouaga suheldes vaimustusin tema usukindlusest ja vaimuerksusest. Nüüdki Hildaga rääkides sain taas kord nautida küpses eas uskliku sõnumi jõudu. Aeg ongi minu varandus, ütles Hilda, paludes teistele edasi ütelda, et inimesed kasutaksid päeva ega kulutaks ennast mõttetusele. Sa saad sellest ju lehes kirjutada, tuletas Hilda meelde ja ma olen temaga nõus – lehetöö pakub ületamatut võimalust viia sihtrühmani väärt mõtteid. Et me ei keskenduks sellele, mida koi sööb ja rooste kulutab, vaid pruugiksime meile eraldatud aega heaperemehelikult, üldist hüve suurendades.     

Eesti Kiriku jätkusuutlikkus sõltub igast tellijast. Tahtmata keskenduda rahateemale, olen sunnitud siiski märkima, et üleüldine hinnakasv puudutab ka Eesti Kirikut. Meie lehte trükkiv trükikoda saatis uue hinnapakkumise, mille koostamisel on arvestatud energia ja materjali kallinemist. 

Eesti Kiriku aastatellimuse hind aga ei muutu. See on jätkuvalt 38 eurot. Olete kõik, kel veel ei käi Eesti Kirik, lahkelt kutsutud tellimust tegema. Endale või kingiks oma lähedasele. Võite võtta seda kui võimalust toetada kristliku sõnumi levitamist. Saan tuua näite elust, kus mitu vaimulikku – nimesid nimetamata – tellib kodusele aadressile Eesti Kiriku, kuigi tal on lehe sisust ülevaate saamiseks teisigi võimalusi. Nad saaksid lugeda lehte kirikus või, teades nende harjumust eelistada paberkandjale veebiväljaandeid, internetis. Ma tean, et nad tellivad, sest soovivad toetada Eesti Kiriku jätkuvat ilmumist. See on nii liigutav ja mul puuduvad sõnad tänamiseks. 

On natuke vara teha kokkuvõtet, kui palju on alanud aastaks tellijaid kokku, sest iga päev tuleb üksiktellijaid juurde, aga vahekokkuvõtte vormis saan nimetada, et kui 2021. aasta lõpus oli meil 1474 tellijat Eestis (lisaks tellimused välismaale ja jaemüük), siis praegu on tellimus vormistatud 1377 tellijale. 97 tellijat on vähem, saab nentida kiire arvutuse põhjal. Keegi ei keela mul loota seda eesmärgina sõnastades, et päevast päeva juurde tulevad tellimused korrigeerivad arvu nn positiivseks. Et ei peaks tunnistama tellijate vähenemist. 

Sooviks tänada kõiki kogudusi, kes on teinud grupitellimuse. Tahtmata kedagi nimekirjast välja jätta, ei nimeta ma näiteks ühegi nime. Aga väga liigutav on, et lisaks suurematele linnakogudustele on mitmed väheldased maapiirkonna kogudused ümmarguse arvu huvilisi kokku saanud. Tean, et selle taga on suur korraldajatöö – tänan vaimulikke ja koguduste juhte. 

Meie tellijad on väga truud. Naljalt ei lõpetata tellimust ilma fataalse põhjuseta – kas on aeg võtnud silmanägemise või kutsunud vägede Issand oma lapse ajast igavikku. Aga meil on ka uusi tellijaid ning loodan südamest, et iga päev toob neid juurde. 

Ka uuel aastal oleme pakkumas meie välispartneri Martin Luther Bundi rahastusel võimalust, et iga kogudus saab ühe tasuta ajalehe Eesti Kirik tellimuse. Võimalik on vormistada kas üks tellimus terveks aastaks või kaks tellimust pooleks aastaks. Sellel aastal on tähelepanu all koroonaviiruse tõttu ühel või teisel viisil kannatanud inimesed. Toimetus ootab aktiivsust. Üle 50 koguduse on kas juba tellinud või vastanud, et nad arutavad, kellele tellida. Üle saja on aga neid kogudusi, kes ei ole veel reageerinud üleskutsele, mida meie levijuht on listide kaudu edastanud. 

 

 

 

 

 

Liina Raudvassar,

peatoimetaja