Uudiseid praostkondadest
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 5. september 2018 Nr 36 /
Tartu praostkond
Kogudus kohvikutepäeval
Jõgeva kogudus osales Jõgeva kohvikutepäeval, mis toimus 12. augustil, juba kolmandat korda.
Koguduse juhatuse esimehe Mare Rosina sõnul küpsetasid koguduse liikmed leibu, pirukaid ja muud maitsvat, millega siis külalisi kiriku õuel kostitati. Saadud tulu jääb koguduse töö jaoks. „Renoveerisime kevadel trepi, mis maksis 1600 eurot. Panime ka õpetaja korterisse õhksoojuspumba ja remontisime täielikult sanitaarsõlme,“ loetleb Rosin hiljuti tehtud töid, mis teenitud tulu neelavad.
Hea sõnaga meenutab proua Rosin ka koguduse organiseeritud suvist reisi Naissaarele. Reisil osalesid koguduse töötegijad, ent oldi avatud ka kõigile teistele huvilistele. 29. septembril seisab ees sõit Narva, kus võetakse osa Narva kirikute päevadest. Mare Rosin on ise ka kontserdil esinemas koos misjonikooriga. „Organiseerime ekskursioone ja sõite, et koguduses kogu aeg midagi toimuks, et hoida meid siin piirkonnas n-ö kaardil,“ jagas Rosin. Jõgeva kogudust teenib alates 2015. aastast hooldajaõpetajana Georg Glaase.
Alatskivi kirik tühi
Alatskivi koguduse hooldajaõpetaja Raigo Ojamets ütleb kahetsusega, et Alatskivi koguduse kõige suurem uudis on see, et augusti jumalateenistustel pole käinud ühtegi kirikulist. „Oleme kellamehega kahekesi olnud. Alatskivi koguduse liikmeid ei huvita Jumal. See ei tähenda, et mina loobuksin, jumalateenistused ikka toimuvad,“ on õpetaja Ojamets meelekindel.
Erandiks oli suve jooksul vaid surnuaiapüha 24. juunil, mil rahvapuuduse üle kurta ei saanud. Ka kontserte pole pikalt kirikus olnud, konkurendiks on siin Alatskivi loss. Viimased leeritamised ja ristimised toimusid 2016. aastal. Õpetaja Ojamets on Alatskivi koguduse hooldajaõpetaja olnud alates 1993. aastast.
Järva praostkond
Vaikne aeg Tapal
Tapa koguduse õpetaja Valdo Reimanni sõnul neil erilisi uudiseid ei ole, sest koguduseelu on suvel vaikne. Heameelt teeb tema sõnul küll see, et vallavalitsus on teinud korda kiriku ümbruses oleva pargi, mis nüüd õige nägus välja näeb. Samuti mainib ta, et kuu aja pärast oodatakse Tapale noorterühma Preetzi sõpruskogudusest Saksamaalt.
Tapa kogudus paistab muide üle Eesti silma selle poolest, et seal on juba aastaid tavaks korraldada argipäevaseid hommikupalvusi. Need toimuvad teisipäevast reedeni algusega kell üheksa. Kirikuõpetaja sõnul käib palvustel regulaarselt kolm inimest ning peale selle mõned ka aeg-ajalt.
Koguduse tegus suvi
Järva-Madise koguduse diakon Tiit Lastik kinnitab, et neil on küll kõike muud kui vaikne. Külalisteraamatu põhjal on ta kokku arvutanud, et suvel on kirikut käinud uudistamas üle 10 000 inimese. Peamiseks põhjuseks muidugi see, et pühakoja vastu tunnevad huvi Vargamäe külastajad, kuhu kiriku juurest viib nelja kilomeetri pikkune matkarada.
Rohkesti on koolilaste gruppe. Näiteks Treffneri gümnaasium ja Kristjan Jaak Petersoni gümnaasium Tartust ning Vanalinna hariduskolleegium Tallinnast korraldavad Lastiku sõnul igal aastal ekskursiooni Vargamäele ning külastavad ka kirikut. Vaimulikule valmistab rõõmu hea koostöö Vargamäe muuseumiga.
Kirikusse astub sisse ka Pirita-Vastseliina palverännuteel rändajaid. Teretulnud on kõik, sest pühakoda on avatud varavalgest hilisõhtuni. Lastik usub nimelt, et eestlaste seas oleks palju vähem usukaugeid inimesi, kui kirikute uksed lukus ei oleks.
Tänavune suvi jääb kogudusele meelde aga eriti selle poolest, et 13. ja 14. augustil külastas Järva-Madise kirikut Ackermanni uurimisgrupp. Altarilaua uurimisel eemaldati kattepaneel ning selle tagant ilmus välja vana kivist plokkaltar. „Teadsime, et see on olemas, aga polnud seda kunagi näinud,“ räägib Lastik. „See oli vapustav.“