Kirikumuusikud Austrias

9.–16. juulini toimus Austrias Oberschützenis järjekordne kirikumuusikute suvekursus.

Juba 36. korda toimunud suvekursuse eesmärk on teadmiste omandamine ja kogemuste vahetamine kirikumuusika valdkonnas rahvusvahelises mastaabis.

Tänavu lähetas EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakond eesotsas Kersti Petermanniga Austriasse kaks oma osakonna õpilast. Põnevad väljakutsed tulevikuks on aga avatud teistelegi orelimuusika austajatele.

Töönädala raames toimuvad teoorialoengud, praktilised töötoad ja individuaaltunnid erinevate õpetajate juhendamisel. Võimalik on sooritada D- ja C-taseme eksameid, kogeda mänguvõimalusi erinevatel pillidel, lihvida koorijuhtimis- ja -lauluoskusi ning realiseerida saadud teadmised ja kogemused töönädala lõppkontserdil.

Kuna tegemist on meistrikursustega, siis on nõudmised toimumiskohale küllaltki spetsiifilised. Läheduses peab olema piisav arv oreleid individuaaltundide läbiviimiseks ning ühtlasi ka majutuspaik arvukale osalejaskonnale ja õpetajatele.

Burgenlandis asuv Oberschützen koos lähiasulate võrgustikuga on kursuste toimumiseks ideaalne koht. Oberschützen on koduks mitte ainult Grazi muusika- ja esitluskunstide ülikoolile, vaid ka evangeelsele muusikagümnaasiumile koos õpilaskoduga. Oberschützenis ja sellest 10 km raadiuses paiknevates asulates (Pinkafeld, Oberwart, Bad Tatzmannsdorf, Markt Allhau ja Unterschützen) on evangeelsete ja katoliiklike koguduste oreleid ühtekokku enam kui tosina jagu.

Suvekursuste toimumise üheks innukaimaks eestvedajaks on aastaid olnud rikkaliku ja mitmetahulise muusikutaustaga Matthias Krampe, Austria Evangeelse Kiriku kantor, organist, koorijuht, pianist, kammermuusika viljeleja ja kirikumuusika edendaja.

Matthias Krampe ja teiste professionaalsete organistide väärtuslikke näpunäiteid orelimuusika interpreteerimiseks on jagunud ka Eesti kirikumuusikutele. Tänu pikaajalisele koostööle EELK Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonna ja Austria Evangeelse Kiriku vahel väisab rahvusvahelist meistrikursust igal aastal ka mõni meie kirikumuusik või kirikumuusikuks pürgiv õpilane.

Jana Kallas

UI kirikumuusika osakonna õpilane