Urvastes on kogudus kogukonna teenimiseks
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 18. jaanuar 2012 Nr 3, 25. jaanuar 2012 Nr 4/5 /
Urvaste kogudus Võru praostkonnas on leidnud viise, kuidas peale liikmeannetuste sissekasseerimise kosutada koguduse eelarvet.
Kui koguduse peamiseks sissetulekuks on liikmeannetused, annetused korjanduskarpi ja kiriklike talituste eest ning omavalitsuse ja sõpruskoguduste tegevustoetused, siis Urvastes on leitud teisigi võimalusi.
Pakkudes konkreetse hinnakirja alusel ümbruskonna elanikele erinevaid teenuseid, on kasu kahesugune. Olulisim on moraalne: kogudus näitab, et hoolib ja aitab oma inimesi eluliselt tähtsates küsimustes. Teisalt on tegevusel majanduslik mõõde.
«See ei ole mingil juhul eesmärk omaette ja kindlasti ei motiveeri meid lootus kasumit teenida,» rõhutab Urvaste õpetaja Üllar Salumets, kelle sõnul moodustab erinevate teenuste pakkumisest laekunud summa umbkaudu ühe protsendi koguduse tulust.
«Mida me ise koguduses teeme, seda pakume ka teistele,» selgitab ta, täpsustades: «Pole mõtet pidada kahte traktorit üksnes enda tarbeks.» Urvaste kirikut ümbritsev park ja kogudusele kuuluv surnuaed oma suurte ja vanade puude ning tiheda teedevõrguga vajab pidevat korrastamist, kus traktorite kaasamine on möödapääsmatu, aga ometi pole masinad koguduses iga päev rakkes.
«Kui sahatame oma teed lumest puhtaks, võime seda teha ka teistel,» toob õpetaja näite. Koguduse juhatus on otsustanud, et ratastraktori T-40 kasutustund koos traktoristiga on 20 eurot ning T-25 marki sõiduriista üürimine koos juhiga läheb soovijale maksma 15 eurot tunnis.
Koguduse sõiduauto, mida õpetaja kasutab ametiautona, on maapastori igapäevatöös asendamatu. Tuleb sedagi ette, et sellega sõidutatakse hädaline arsti juurde või vajab keegi pakiliselt transporti muul eesmärgil. Selleks puhuks on juhatus kinnitanud teenuse hinnaks 20 eurosenti kilomeetri eest. «See lihtsustab kogu protseduuri nii abi küsijale kui kogudusele küüti pakkudes,» kinnitab Salumets.
Üsna populaarne on võimalus pastoraadis pesu pesta, selleks otstarbeks on hoones olemas korralik tehnika. Kiriklasse on asja ka neil, kes soovivad soodsa hinna eest osta riideid või hoopiski oma kappi ruumi tehes toovad müügiks veel kanda sobivaid esemeid. Saadud müügitulu läheb koguduse kassasse. Samas on võimalik tarbijale tasuta hankida vaimuvara, koguduse kantselei lahtioleku aegadel neli korda nädalas on huvilised teretulnud koguduse raamatukokku, mille rikkusest saab lugemisvara ka koju laenutada.
Kindel hinnakiri puudutab erinevaid kiriklikke talitusi, pühakoja kasutamist laulatuseks või leinatalituseks. Kiriklast saab osta lihtsaid puusärke ja puuriste, samuti hauakive ja -sambaid, mis kogudus tellib otse tegijalt, muutes nii hinna kliendile võimalikult soodsaks.
Liina Raudvassar