Tuhandeid kilomeetreid teenistust – Karl Kool
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Portreelood / Number: 3. oktoober 2007 Nr 38 /
Täna möödub 100 aastat kirikuõpetaja Karl Kooli sünnist.
1907. aastal Puurmani vallas Kursi kihelkonnas Tõrve kooliõpetaja Aleksander Kooli pojana sündinud Karl hakkas juba varakult huvi tundma raamatute, eriti usulise kirjanduse vastu. Tõuget selleks andsid laupäevaõhtuti koolimajas peetud palvetunnid.
Seitsmeaastaselt viidi poiss Tartusse kooli, kus ta sõja tõttu õppis ühtekokku viies koolis, lõpudiplomi sai ta 1925 Treffneri gümnaasiumist. Samal sügisel algasid õpingud ülikooli usuteaduskonnas ja lõppesid 1931. aasta oktoobris. Piiskop Jakob Kuke soovil sooritas ta prooviaasta Tartu Pauluse koguduse õpetaja Arnold Habichti juures.
Sooritanud konsistooriumi eksamid aprillis 1932, ordineeris piiskop Kukk 30. oktoobril 1932 Karl Kooli Tartu praostkonna vikaarõpetajaks. Mentor Habicht saatis noore õpetaja jutlustama Maarja-Magdaleena kirikusse, kuna sealne kogudus oli jäänud õpetajata. 25. mail 1933 valis koguduse täiskogu Karl Kooli alaliseks õpetajaks. Palgaks määrati talle 100 krooni kuus ja prii korter ning küte. Kasutada anti aiamaa, lisatasu tuli matusetalitustest. 16. septembril abiellus ta Klara Kasega.
«Algas pingutav töö. Koguduse möödunud tülid olid täielikult ruineerinud koguduse elu niihästi majanduslikult kui ka waimliselt. Kogudust kui niisugust peaaegu üldse polnud,» on kirjutanud Karl Kool. Samaaegselt teenis ta õpetajana ka Vara kogudust armastuse ja kohusetundega ja tema töö kandis head vilja. Nii on meenutanud aastakümneid hiljem Kooli töö Rootsis üle võtnud Thomas Vaga.
Konsistooriumi otsusega 1. detsembrist 1944 on Karl Kool vabastatud mõlema koguduse teenimisest – ta ise oli juba sel ajal Rootsis, kus ta mõni aasta oli sunnitud töötama kontoriametnikuna.
Alles 1949 sai ta jumalasõna jagama Åkers-Styckebrukis elavatele eestlastele. Oktoobrist 1956 sai Karl Koolist Rootsi praostkonna vikaarõpetaja, ta teenis aktiivselt Norrköpingi ja Stockholmi kogudustes. Aastast 1968 olid tema teenida Göteborgi ja Lääne-Rootsi kogudused, selleks tuli tal läbi sõita tuhandeid kilomeetreid.
Märtsis 1975 anti õpetaja Koolile kuldrist. 5. detsembril 1975 kutsus Issand ta isakoju. «Õpetaja Karl Kooli meeldiv kuju, mõjuv hääl ning arukad sõnad jäävad tema koguduste liikmete ja ametivendade mälestusse elama,» kirjutas õpetaja Thomas Vaga eelkäija mälestuseks.
Rita Puidet