Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tobiase sünnist möödus 150 aastat

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

29. mail möödus helilooja ja organisti Rudolf Tobiase sünnist Hiiumaal Käinas 150 aastat.

Ümmarguse sünniaastapäeva tähistamiseks toimuvad esmajärjekorras sünnikodus Hiiumaal, aga ka Haapsalus, Kullamaal, Pärnus ja Tallinnas kontserdid, näitused ja kohtumised. 

Peterburis õppinud ja muusikuna eestlaste Jaani kirikus tegutsenud Rudolf Tobiase põrmu jõudmist Saksamaalt Eestisse meenutab kultuuriürituste korraldaja ja diplomaat Jüri Trei, kes Jaani kiriku taastajana on aastaid tegelenud ka Rudolf Tobiase mälestuse jäädvustamisega. 

Jüri Trei: 1992. aasta kevadel, kui töötasin kultuuriministeeriumis muusika- ja teatriosakonna juhatajana, saime helilooja omastelt USAs teada, et Berliini Wilmersdorfi kalmistul läheb Tobiase haud likvideerimisele. Suvel hauda avada ei oleks saanud ja sügisel pidi sel kohal olema juba muruplats või uus matmispaik. Saime aru, et tuleb kiiresti tegutseda. Saksamaaga sai telefonitsi ühendust vaid öösiti ja ka hea õnne korral. 

Palusin Kullamaa koguduselt nõusolekut, sest sealsele kalmistule on maetud Tobiase vanemad ja helilooja põrm soovitakse matta nende hauaplatsile. (Helilooja isa oli olnud nii Käina kui ka Kullamaa koguduse köster.) Saime ühenduse Tobiase tütre Helen Tobias-Duesbergiga, kes sõitis Ameerikast Saksamaale ümbermatmist korraldama. Juba eakas tütar Helen (snd 1919) aga kukkus õnnetult ja viidi koju USAsse. 

Meil oli hädasti vaja inimest, kes aitaks koos Eesti suursaatkonnaga Saksamaal asju kohapeal korraldada. Siin tuli appi Arvo Pärt, kes toona elas koos abikaasaga Berliinis. Pärdid olid väga mõistvad ja abivalmid. Nad nõustusid väljakaevamise kulud enda kanda võtma. Leppisin Aeroflotiga kokku põrmu Eestisse toimetamise ja selle eest saime tasuda veel rublades. 

Berliini kalmistul oli Tobiase hauale tema kunagiste Saksa kolleegide ja õpilaste korjanduse abil pandud hauakivi koos suure kivist ristiga. Kuidas see Eestisse tuua? Õnneks andis Vanemuise teater samal ajal Berliini külje all külalisetendusi. Helistasin kõigepealt Berliinis asuva kalmistu juhatajale ja siis Vanemuise teatri direktorile. Palusin tagasiteel teatri dekoratsioone vedaval veoautol uksi mitte enne kinni plommida, kui ka kivist suur ja raske rist on kalmistult peale laetud. Nii toodigi Tobiase haual olnud rist üle mitme riigi piiri Kullamaale.

Rudolf Tobiase koju jõudmise puhul otsustasime Estonia kontserdisaalis 31. mail sümfooniaorkestri, kooride ja solistide osavõtul ette kanda tema oratooriumi „Joonase lähetamine“. Suurvormi esinejate leidmisega tuli tõsist vaeva näha. Aga kõik plaanitu siiski õnnestus ja teleülekande kaudu said sellest osa väga paljud. 

Matusetalitus toimus Kullamaa kalmistul 7. juunil ja selle pidas hilisem peapiiskop Jaan Kiivit.

Eesti Kirik