Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toronto Peetri kogudus andis piiskopi vabaks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Piiskop dr Andrest Taul jäi pensionile Toronto Peetri koguduse teenistusest.

Pühapäeval, 27. aprillil kogunes Toronto Peetri kirikusse rohkearvuline kogudus, et lugupidamisega pensionile saata oma kauaaegne hingekarjane. Andres Taul teenis seda kogudust kokku 31 aastat ning oli koguduse liikmetele saatjaks läbi erinevate elu rõõmude ja kurbade hetkede.

Üle poole sajandi ametis
Selle aja jooksul on ta jõudnud ristida ja konfirmeerida vähemalt kahe põlvkonna lapsed ja noored ning jagada lohutust sadadel matusetalitustel. Ainuüksi tema koguduses teenimise aja sisse on jäänud umbes 1600 pühapäeva, mil tuli teenida kogudust sõnakuulutaja ametis.
Tegelikult on Andres Tauli teenistuskäik olnud kirikus oluliselt pikem. 30. juulil möödub 53 aastat päevast, mil peapiiskop Johan Kõpp ordineeris ta 1961. a Stockholmis vaimulikuks.
Piiskopi auks toimus pärast jumalateenistust pidulik lõunasöök kiriku alumises saalis, kus teda olid tervitamas hulk ametivendi ja arvukas kogudus. Tänukõnedega esinesid Toronto Vana-Andrease koguduse õpetaja Kalle Kadakas, baptistikoguduse pastor Jüri Puusaag, emeriitpeakaplan Tõnis Nõmmik, Eesti Sihtkapitali Kanadas esimees Lia Hess, Peetri koguduse juhatuse aseesimees Peeter Põldre.
Tänusõnu ütlesid Peetri koguduse naisringi esindajad Lehta Greenbaum ja Tiiu Roiser, juhatuse esimees Naani Holsmer ja õpetaja Mart Salumäe. Õnnistussoovi oli saatnud Lutheran Church in Canada president Paul Zabel.
EELK kantsler Urmas Viil­ma käis Torontos piiskoppi tervitamas mõned päevad varem ning edastas peapiiskop Andres Põderi ja konsistooriumi tervitused.

Pühendunud elu
Andres Taul on sündinud 11. augustil 1936 Tartus pastori peres. Tema isa Jaak Taul teenis siis Tartu Peetri kogudust. 1944. a põgenes pere Saksamaale. 1947. a alates elati Inglismaal.
Vaimulikuameti ettevalmistuse on Andres Taul saanud Erlageni ja Oxfordi ülikoolis. Magistrikraadi omandas 1964, doktorikraadi 1998. Andres Taul on teeninud kogudusi Põhja-Inglismaal ja New Yorgis, Toronto Vana-Andrease ja alates 1983. a Toronto Peetri kogudust.
Andres Taul on täitnud mitmeid üldkiriklikke kohustusi, sh juhtinud lauluraamatukomisjoni tööd. Vahetult Eesti iseseisvuse taastamise järel oli ta taastamas Tartu ülikooli usuteaduskonda. Taru ülikool andis talle 2009. a audoktori nimetuse.
Õppejõuna on Andres Taul andnud head eeskuju ja innustust mitme põlvkonna vaimulikele. Juba aastatel 1988–2004 korraldas ta vaimulike koolitust väliseesti koguduste teenimiseks valmistuvatele vaimulikele. Sellele lisandus tegevus õppejõuna Tartu ülikoolis ja usuteaduse instituudis. Piiskop Andres Tauli on tunnustatud EELK Teeneteristi I järgu ordeniga ja Eesti Punase Risti IV klassi aumärgiga.
Aastail 2007–2010 oli Andres Taul E.E.L.K. peapiiskop ning tegi palju tööd kodu- ja välismaal asuvate kirikute ühtsuse taastamiseks. Üheks tema piiskopliku ameti kõrghetkeks võib pidada aastatepikkuse protsessi lõpulejõudmist, kui 2010. a 13. novembril Tallinnas ja 28. novembril Torontos allkirjastati EELK ja E.E.L.K. vahel nähtava ühtsuse kokkulepe.
Sellest alates teenib Andres Taul EELKd Välis-Eesti piiskopkonna piiskopina.
Mart Salumäe,
Toronto Peetri koguduse õpetaja

Andres Taul
Sündinud 11.8.1936 Eestis.
Alates 1944. aastast elab välismaal.
Ordineeritud 30.7.1961.
1971. aastast on teeninud Toronto kogudusi.
2007–2010 E.E.L.K. peapiiskop, praegu EELK Välis-Eesti piiskopkonna piiskop.