Toompäevadel kõneldakse minevikust ja tulevikust
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudised / Number: 29. august 2012 Nr 33 /
Toompäevad 6.–9. septembrini saavad teoks juba kaheteistkümnendat korda.
Toomkoguduse õpetaja Urmas Viilma sõnul on teema «Minevikust tulevikku» ühest küljest seotud toomkiriku auväärse vanusega ja ajalooliste sündmuste taasmeenutamisega.
Reedel, 7. septembril on minevikupäeva seminar konsistooriumis. Kirikuajaloolane Riho Saard räägib, mis tegelikult juhtus ajal, mil toomkirik sai eestikeelse kogudusega kirikuks. Sel aastal täitub 85 aastat EELK eestikeelsel kogudusel toomkirikus. Huvitavat saab veelgi kuulda.
Teiselt poolt on koguduseelus oluline arengukava koostamine, tulevikku vaatamine. «Tulemas on koguduse juhtorganite valimised. Hea oleks, kui uus juhatus ja nõukogu saaksid algmaterjalid ehk toomkoguduse arengusuunad tulevikuks,» leiab õpetaja.
Toompäevade viimasel päeval pärast jumalateenistust on kõik oodatud tulevikuseminarile. Räägitakse erinevatel teemadel: lastetöö, diakoonia, töö turistidega jm, mis on toomkirikule oluline.
«Mõttetalgud on kõikidele avatud, ent jääme kindlalt oma koguduse konteksti,» lausub õpetaja. Seminari ajal on lastele omad tegevused, et vanemad saaksid rahulikult mõtteid vahetada.
Kuigi toompäevad on seekord üsna kirikukesksed, viib üks ettevõtmine kaugemale. Laupäeva varahommikul alustatakse Pirita kloostrist, kus isa Vello Salo peab palvuse, palverännakut toomkirikusse.
Peatused tehakse Maarjamäel, metodisti kiriku trepil, möödutakse EAÕK püha Siimeoni ja naisprohvet Hanna kirikust, jõutakse Oleviste kiriku juurde ja lõpetuseks peetakse palvus toomkirikus. Kes laupäeva, 8. septembri hommikul oma vaimu ja keha virgutada soovivad, on oodatud kella seitsmeks Pirita uue kloostri kabelisse.
Toomkoguduse traditsiooniline Maarja medal antakse üle pühapäevasel missal. Muidugi on palju muusikat. Laupäeval annab kontserdi RAM, sissepääs on prii, kuid annetused on teretulnud.
Kas toompäevad võiksid laieneda kogu Toompeale? Õp Viilma sõnul oligi algselt mõte, et kevadistele vanalinnapäevadele võiksid järgneda sügisesed toompäevad. «Ma ei välista, et neist võiksid ikka saada Toompea päevad. See nõuab aga rohkem organiseerimist, kui me hetkel jõuame.»
Tiiu Pikkur