Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toivo Hollo on luteri pastor idapiiril

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Ussimaarjapäeval, 8. septembril sai pastor Toivo Hollo 60aastaseks, mille puhul korraldas tänulik Vastseliina kogudus oma õpetaja austamiseks pühapäeval kontsert-tänujumalateenistuse.

Pühapäeval jõudis Vastseliina kirikusse peale kohalike ka mitmeid kaugelt tulnud kirikulisi, õpetaja Hollo ametiõed ja -vennad, sõbrad ja tuttavad.
Jutlustas õpetaja Jüri Vall­salu Hagerist, kes oli Vastseliina õpetaja siis, kui Toivo Hollol küpses plaan usuteadust õppima minna. Kaasa teenisid õpetaja Valdo Reimann Jõgevalt ning Võru praostkonna vaimulikud. Muusikalise õnnesoovi tõi hällipäevalisele koguduse koor Ara Bandleri juhatamisel, üles astusid solistina Marika Taaber, Kätlin Vaher (kitarr) ja Luule Tasso ning orelit mängis koguduse organist Elviira Varik.
«Nii ja naa,» vastab Toivo Hollo küsimusele, kas on hea olla vaimulikuks kodukohas. Plusse ja miinuseid vaagides arvab ta positiivses mõttes üles kaaluvaks, et tunneb koguduseliikmeid isiklikult ja seda mitme põlvkonna läbilõikes. Inimeste (pere)lugudega kursis olemine teeb vaimulikust kogukonnas omainimese, mis aitab omakorda tulemuslikult kiriku lävepakku madaldada.
Oma kogudust kiites kinnitab Hollo, et viimasele rahvaloendusele tuginedes võib Vastseliina inimesi nimetada Eesti luterlikemaiks: «Siin ei peljatud usutunnistuseks luteri kirikut nimetada.» Eks see ole ka siin Kagu-Eestis ootuspärane, on ju Vastseliina olnud iidsetest aegadest läänekiriku viimaseid tugipunkte ortodoksse idakiriku mõjuala piiril.
Rahvaliku maapastori tüüpi Hollo peab oluliseks, et juba 13 aastat on ta aktiivselt tegev Kaitseliidus, viimased kaks aastat abikaplanina. Diakoniks ordineeriti ta 1994 ja õpetajaks 1997 ning alates 1998. aastast on Toivo Hollo Vastseliina Katariina koguduse pastor.
Liina Raudvassar