Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu rahuleping ja selle mälestuskirik Nõmmel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

2. veebruaril möödub 94 aastat Tartu rahulepingu allkirjastamisest.

See Eesti jaoks fundamentaal­se tähtsusega sündmus saab sel aastal ka teatud mõttes problemaatilise jätku, kui 18. veebruaril Eesti välisministri Moskva-visiidi raames allkirjastatakse Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni vaheline riigipiiri leping ning Narva ja Soome lahe merealade piiritlemise leping.
Kuna Tartu rahuleping oli nii oluline sündmus, tähistati seda nime jäädvustamisega erinevatesse Eestimaa paikadesse. Üks selline näide on Tallinnas Nõmmel asuv Nõmme Rahu kirik, mis 1924. aastal tolleaegse koguduseõpetaja Anton Eilarti ettepanekul just oma praeguse nime sai.
Lihtne, kuid helge puidust kirikuhoone on Nõmme mändide all seisnud 20. sajandi algusest. Juba enne kirikuks pühitsemist toimusid seal vennastekoguduse palveõhtud ja esimene luterlik teenistus peeti 1905. aastal. Edaspidi ongi hoones ainult luterlikke jumalateenistusi peetud.
1913. aastal sai tehasehoone kogudusekojaks ja algasid ümberehitused, et hoonest saaks ka välimuse poolest pühakoda. 1920. aastatel valmis kirikul torn ja 1931 juurdeehitusena leerisaal. Sellest alates on kirik säilinud muutumatuna ja ka kultuurimälestiste nimekirja lisatud.
Nõmme Rahu kogudus on aktiivne. Siin töötab nii pühapäevakool kui palverühm, korraldatakse noortetööd, möödunud aastal tähistas 100. tegutsemisaastat koguduse segakoor. Kirikus toimuvad kontserdid ja piibliteemalised koolitused.
Diana Tomingas