Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu Pauluse kiriku vahesein langeb

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Abiõpetaja Kristjan Luhamets ja Nordecon Ehituse projektijuht Peeter Voovere võtavad vastu alla lastud vitraažristi. 
Rita Puidet  Riia tänaval Tartu Pauluse kiriku ees kostub vaid automootori põrin, miski ei reeda, et pühakojas käib vilgas töö ja suur ruum on müra täis. Parasjagu lammutavad töömehed kirikut poolitanud vaheseina.

Huvilised, kes esmaspäeva lõuna ajal kirikusse kogunesid, et osa saada vaheseina langemisest, jäid dramaatilisest vaatemängust ilma. Ei tulnud kõne allagi, et suur ja raske sein oleks võinud ühe pauguga kirikusaali prantsatada. Ega oleks see ka võimalik olnud. Aga see-eest sai seni varjatud kirikupoolelt näha, kuidas vahesein 1960ndatel laudadest ehitatud oli.
Kaks külgmist seinaosa olid juba lammutatud ja nüüd avanes kohalviibijaile pilt kirikusaali tõelisest suurusest. Kui nüüd veel külgrõdud silme ette manada, saame vaimusilmas tõesti Lõuna-Eesti suurima saali. Seda vaimustust jagasid ka Pauluse kiriku sihtasutuse juht Helen Jors ja järelevalveinsener Riivo Klaas, kes ütles, et tööd käivad ka juba katuse kallal, mis ehitatakse välja arhitekt Eliel Saarineni algupäraselt kavandatud kuju järgi.
Ilma vaatemänguta ei pidanud kogunenud siiski jääma, sest alla võeti kirikus rippunud suur vitraažrist, mille autor on kunstnik Eva Jänes. Koguduse õpetaja Joel Luhamets meenutas, kuidas seda 15 aastat tagasi trossidega üles tõmmati. Nüüd viidi rist mitme mehe kantuna keldrisse ehitustööde lõppu ootama, et talle siis 2015. aastal sobiv eksponeerimispaik leida.
Üle kahe aasta kestev ja arvatavalt ligikaudu viis miljonit eurot maksma minev ehitustöö on alanud, et 2015. aasta suvel võiks Tartu suurima koguduse jumalateenistused toimuda taas suurejoonelises kirikusaalis. Tööde käigus renoveeritakse ka tuleõnnetuses kahjustunud kellatorn, uuendatakse tornikiiver ja välistrepid ning korrastatakse välisfassaad.
1917. aastal pühitsetud kirik on Euroopas ainuke säilinud Eliel Saarineni juugendstiilis kirik.
Rita Puidet