Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tahkuranna suurmees Hendrik Soovik

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Tänavu märtsis möödub 100 aastat Hendrik Sooviku (14. jaanuar 1844 – 12. märts 1920) surmast.

Võiste raamatukogu kodukohahuviliste eestvõttel toimub laupäeval, 14. märtsil Võiste surnuaias ja Tahku Tares suurmehe mälestuspäev. Kavas on päevakohased ettekanded.
Üheksateistkümnes sajand oli Liivimaa ajaloos eriline. Oli rahu sajand. Tõusis hariduslik ja kultuuriline tase. Sajandit võib nimetada ka köstrite sajandiks. Täpsemini köster-koolmeistrite sajandiks, kuna üldjuhul oli köster ka kooliõpetaja. 1863 tuleb Tahkuranna köster-koolmeistriks Sauga vallas Tammistes sündinud Hendrik Soovik.
Kuna õpetaja Oskar Leopold von Törnel oli palju tegemist Häädemeestel kirikumõisa rajamisega, siis peaaegu kogu kiriklik-kooliõpetuslik tegevus Tahkurannas jäi Sooviku hooleks. See oli suur töö, sest peredes oli palju lapsi. Kasuks tuli, et samal ajal hakkas tegutsema ka õigeusu koolivõrk.
1891. aastal kirjutab Hendrik Soovik: „Aga 28 aastat, hulga lastega puudulises majas, mis pime ja madal, vaevalt 7 jalga kõrge on, tööd tehes, olen ka oma ihu tervise rikkunud; üksi ei jõua enam seda tööd teha, sest praegu on 69 koolilast.“
Hendrik Soovik oli kooliõpetajaks 1895. aastani, köstriks 1915. aastani. 1913. aastal pidas Hendrik Soovik kuldpulma ja 50 aasta ametijuubelit. (Hendrik Sooviku peres kasvas üles 14 last: 7 poega ja 7 tütart.)
Sulev Kasvandik