Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sekretär on esimene, kellega kogudusse jõudnu kohtub

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Viru praostkonna Jõhvi ja Rakvere koguduse õpetajad saavad rahus oma vaimulikutööle keskenduda, teades, et koguduseelu praktilisem pool on pühendunud sekretäri juhitud.

Tiiu Kadarik (57) on Rakvere Kolmainu koguduse sekretär alates märtsist 2012. «Eelkõige soovin olla olemas nende inimeste jaoks, kes kogudusse tulevad oma rõõmu või murega ja ei saa kohe õpetaja jutule,» nimetab ta olulisema oma ametiülesannete pikast reast. See ei olegi alati hõlbus, aga kindlasti suurt rahuldust pakkuv. «Pean olema ärakuulaja, teinekord isegi hingehoidja,» toob ta näite.
Suhtlemine on Tiiu töös olulisim märksõna. Kas kantseleisse jõudja soovib registreerida mõnda ametitalitust, tuleb maksma liikmeannetust või soovib eravestluseks aega vaimuliku juurde, ikka eeldab ta, et sekretäril on aega ja soovi suhelda. Aga sekretäril on teisigi tööülesandeid. Tema pidada on koguduse kirjavahetus, hallata koduleht ning hoida korras koguduseliikmete isikuandmed. Samuti on tema mureks taotleda kogudusetööks vajalikku projektiraha ning hoida korras vastav aruandlus.
«Kui kõike üksipulgi loetleda, siis on ülesandeid tõesti rohkelt, aga kuna töökeskkond ja tööandja on nii meeldivad, siis olen päevast päeva tänulik võimaluse üle siin töötada,» kinnitab Tiiu Kadarik õp Tauno Toompuud kiites.
Üle kahekümne aasta on Anneli Lein (42) olnud Jõhvi Mihkli koguduse sekretär. Tõsi, 1990. aastal asus ta tööle kantseleiametnikuna ja nüüdseks on uueks ametinimetuseks koguduse sekretär, aga töö sisu on jäänud suuresti samaks. Sekretär on juhi ehk vaimuliku parem käsi, tema ülesanne on abistada vaimulikku koguduseelu korraldamises. Õp Peeter Kaldur on kinnitanud, et ta tõesti ei kujuta enam elu ilma oma tubli sekretärita ette, sest hea sekretär on kogudusele õnnistuseks.
Möödunud kesknädalal tähistati sekretäripäeva, mil oli põhjust märgata sekretäri rolli ja panust koguduseelus. Küllap on suurematel linnakogudustel suisa raske ette kujutada elu ilma oma kutsumusele pühendunud sekretärita.
Liina Raudvassar