Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Roman Toile anti üle EELK teenetemärk

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Toronto Peetri koguduse 58. aastapäeva jumalateenistuse lõpul 15. oktoobril andis assessor Tiit Salumäe Viljandi aukodanikule, tuntud dirigendile, heliloojale ja kirikumuusikule dr Roman Toile peapiiskopi Andres Põderi nimel kätte EELK teenetemärgi.
ImageTiit Salumäe ütles, et Peetri kogudus võib uhke olla, omades sellist organisti. «Te olete XX sajandi eesti muusika elav legend, laulusilla ehitaja üle mandrite ja eesti kultuuri järjepidevuse hoidja, eesti kristliku muusika looja, õpetaja ja elav eeskuju,» ütles Tiit Salumäe kõrget tunnustust üle andes.
Roman Toi on palju aastaid olnud Toronto Peetri kiriku organist ja kiriku laulu-  ja palveraamatu üks loojaist. Maestro juhatusel on laulnud eesti rahvas võõrsil olles oma kaotatud kodumaast. Ta alustas kohe pärast sõda Geislingeni põgenikelaagris Eesti Meeslaulu Seltsiga, oli selle dirigent ja eesti teatri muusikajuht. Jätkas sama tegevust pärast Kanadasse asumist 1949. a ja on tänini kõrgele vanusele vaatamata Kanada ja kogu välis-eesti kooriliikumise juhtfiguur ja üks eesti laulupidude üldjuhte üle kogu maailma.
Tiit Salumäe tunnustas teenetemärgi saajat sünnimaa heaks tehtud töö eest: «Teie tulek koju meie poliitilise vabaduse esimeste päikesekiirte valgel oli sümbol ja nähtus omaette.» Juunis 90. sünnipäeva tähistanud Roman Toi tahab tuleval kevadel veel kord Eestit ja oma kodulinna Viljandit külastada.
Aastapäevateenistusel Torontos jutlustas pool aastat Kanada läänerannikul asuvat Vancouveri kogudust teeninud ja sel nädalal tagasi Eestisse pöörduv Tiit Salumäe. Kaasa teenisid õpetajad Andres Taul ja Marek Roots, kes on perega asunud aastaks elama Kanadasse ja teenima Peetri kogudust. Orelil mängis Roman Toi. Peetri kogudus oli esimene pagulaseestlaste organisatsioon, mis asutati Torontos. Kogudusest kujunes kogu pagulaskonna suurim elujõulisim kogudus.
EK