Ratastooliga sohu
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 10. juuni 2020 Nr 24 /
Möödunud reedel oli rahvusvaheline maailma keskkonna päev, mida hakati peaaegu pool sajandit tagasi tähistama ÜRO üldassamblee ettepanekul (15. dets 1972). Päeva eesmärk on juhtida tähelepanu keskkonnas toimuvatele muutustele. Eestimaa Looduse Fond pöörab sel aastal eriliselt tähelepanu soodele ja kutsub kõiki huvilisi kaasa lööma sootaastamise talgutel ning sooretkedel.
„Soode talguaasta pakub võimalust minna omadega sohu – sügavale loodusesse, kuhu muidu sageli ei satu. Veel enam – igaüks saab anda oma väärtusliku panuse eriliste koosluste taastamisse. Kuivenduskraavidele turbapaisude ehitamine on füüsiliselt nõudlik, kuid kambaga koos tehes vahva töö, kus turbapätsid liiguvad inimketti mööda käest kätte,“ ütleb Eestimaa Looduse Fondi talgukorraldaja Kadri Aller.
Taastataval sooalal Lääne-Virumaal Tudusse rajatava õpperajaga käis hiljuti tutvumas ka president Kersti Kaljulaid. Ligi kilomeetri pikkusel rajal saab näha, kuidas kuivendustest mõjutatud soo muutub aegamisi taas märgalaks. Õpperajale pääseb ka ratastooli ja lapsevankriga ning mõeldud on ka vaegnägijatele, pakkudes kõigile harukordset võimalust näha soole omast elukooslust. Tudusoo on üks kuuest sooalast, mida fondi juhtimisel taastatakse.
Peatselt on talguid oodata Tartus, kus on ette võetud invasiivse kanada kuldvitsa tõrjumine. Eelseisvate talgute ja teiste ürituste kohta leiab infot looduse fondi kodulehelt www.talgud.ee. Loodetavasti paneb keskkonnapäev meid kõiki mõtlema, kuidas meie tegevus loodust mõjutab, mida me oma aeda istutame ja mida ning kui palju iga päev tarbime.
Huvitavat teavet leiab ka end Eesti esimese rohelise elustiili portaalina tutvustava Bioneeri kodulehelt.
Rita Puidet