Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rapla kirikus lauldi Enn Võrgu mälestuseks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Rapla kirikus toimus 4. novembril kontsertjumalateenistus helilooja, organisti ja koorijuhi Enn Võrgu 50. surma-aastapäeva mälestuseks.

Osalesid Tallinna Jaani ja Kaarli koguduse segakoor (juhatavad vastavalt Laine Randjärv ja Marika Kahar), Rapla koguduse segakoor Kaia Väljamäe juhatusel ja organist Kristi Hinsberg. Enn Võrgu koorilauludest olid kavas «Püha» (tekst liturgiast), «Kui armsad on Sinu hooned» (Ps 84), «Tähtede poole» (A. Suurkask), «Eks teie tea» (H. Ranna) ja «Eesti lipp» (M. Lipp).
Koguduse õpetaja Mihkel Kukk võttis oma jutluse aluseks tolle pühapäeva teema «Andke üksteisele andeks» ja evangeeliumi tekstina Matteuse 6:14–15. Ma ei tea, kas 50ndatel inimsaatuste üle otsustajad palusid ülekohtu pärast kunagi andeks näiteks neilt paarikümnelt konservatooriumi õppejõu ametikohalt ja heliloojate liidu nimekirjast väljavisatu käest (kelle sekka ka Enn Võrk kuulus) või mitte, kuid just aastail 1952–1956 kirjutas Enn Võrk maapaos elades oma tippteosena oratooriumi «Valvake!».
Olles viimastel eluaastatel Rapla koguduse organist ja koorijuht, tutvustas ta seal 1956. aastal ka oratooriumi esimest osa. Suurteose tervikettekanne toimus 2005. aastal Tõnu Kaljuste juhatusel samuti Rapla kirikus helilooja 100. sünniaastapäeval. Kirikusse on paigaldatud Enn Võrgule ka mälestustahvel.
Oma jutluse kokkuvõttena sõnas Mihkel Kukk, et tõepoolest on nii kellelegi andeks anda kui ka kelleltki andeks paluda raskemaid asju siin elus, sest mõlemad nõuavad suurt inimlikku eneseületust. Seepärast ärge kunagi lugege meieisapalvet automaatselt, vaid iga sõna südamest läbitunnetatult, andes seeläbi võimalust Jumala armuteole meie suhtes.
Kaasa teenis diakon Kalle Kõiv, lektsioone luges koguduse nõukogu liige Marek Toht. Meeliülendav oli teenistuse lõpp, mil koorid kogunesid altari ette, et Laine Randjärve juhatusel esitada lõpulauluna Enn Võrgu «Eesti lipp». Rapla vallavanem Ilvi Pere tänas kõiki dirigente.
Ene Pilliroog