Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pühendusega maestro Roman Toile

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Roman Toi, kes pühendas oma elu Eestile, oma viimases kodus Torontos.
Ene Salumäe

Tere, õnnistud isamaa … Sellist pealkirja kannab kontsert pühapäeval, 30. septembril kell 16 Tallinna Kaarli kirikus.

Kontserdil mõtleme suure tänutundega meie hulgast maikuus lahkunud maestro Roman Toi (1916–2018) pikale ja tegevusrohkele elule. Samuti mõtleme Roman Toi pühendunud toetajale ja abikaasale Vaiki Toile (1918–2002), kellega nad Kaarli kiriku altari ees laulatati, ustavalt teineteist toetades üle maade ja merede rändasid ja kellega koos nad nüüd lõpuks õnnistud isamaa rüppe puhkama heidavad.
Roman Toi pühendas sageli oma teoseid inimestele, kes olid tema jaoks märgilise tähendusega. Ta märkas ja tunnustas inimesi enda ümber.
Maestro Toi pühendas suure osa oma elust muusikale: koorijuhina nii üksikute kooride kui suurte laulupidude juhina, organistina, kirikumuusikuna, heliloojana.
Roman Toi pühendas liialdamata terve oma elu Eestile, nii läbi oma muusikategevuse, laulupidude, heliloomingu kui sõnavõttude, kõnede ja artiklite.
Nagu ütleb tema mälestusteraamatu pealkirigi: „Kaunimad laulud pühendan Sull’“.
Toi suureks missiooniks ja väsimatuks südameasjaks kuni viimaste elupäevadeni oli eesti keele elushoidmine, üle maailma laiali paisatud eestlaste ühendamine kodumaa eestlastega, eestlaste ühtehoidmine.
Seda kõike tegi ta väsimatu energia ja imetlusväärse pühendumisega. Ja selles kõiges oli talle suureks jõuks tema kindel ja lapsemeelselt siiras usk Taevaisasse.
30. septembri kontserdi tahame pühendada Roman Toile. Tänuks kõige selle eest, mida ta meile igaühele isiklikult ja kogu meie eesti rahvale tervikuna on andnud. Rõõmustame, et meil on olnud võimalus teda tunda, tema pühendumusest, hoolimisest ja märkamisest osa saada ja temalt palju väärtuslikku õppida.
Kontserdil kõlavad Roman Toi koori- ja orelimuusika vaieldamatud pärlid. Avateoseks on tema jaoks üks tähendusrikkamaid teoseid kantaat „Suur on, Jumal, Su ramm“ (loodud 1967 Fr. R. Faehlmanni tekstile) segakoorile, solistile ja orelile ning lõpulooks ligi 200-liikmelise ühendkoori esituses majesteetlik Te Deum – „Sind, Jumal, kiidame“, kus finaalis saavad kaasa laulda ka kontserdi kuulajad. Lühikantaadi „Mu laul“ (1968, Fr. R. Kreuzwaldi tekstile) meeskoorile, solistile ja klaverile esitab Eesti Rahvusmeeskoor, kelle sidemed Roman Toiga ulatuvad juba Gustav Ernesaksa aegadesse.
Lisaks rahvusmeeskoorile laulavad kontserdil erinevate ühendkooridena RO Estonia poistekoor, Estonia Seltsi segakoor, Eesti Rahvusringhäälingu segakoor ja Tallinna Kaarli kiriku kontsertkoor. Solistid on Arete Kerge, Priit Volmer, pianist Mati Mikalai, organistid Ene Salumäe ja Piret Aidulo ning dirigendid Mikk Üleoja, Hirvo Surva ja Heli Jürgenson.
Sõnavõtuga meenutavad Roman Toid poeg Ants Toi ja kontserdi kunstiline juht Hirvo Surva. Algus- ja lõpupalve eest hoolitsevad õpetaja Arho Tuhkru ja peapiiskop Urmas Viilma.
Kõik maestro Roman Toi kaasteelised, olete väga oodatud sellele pühenduskontserdile. Maestro enda sõnadega: „Kui enne ei kohtu, siis järgmine kord!“
Ene Salumäe,
organist