Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Põlva Maarja kiriku uksest leiti miinikild

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Möödunud suve lõpul restaureerimisele viidud Põlva kiriku uksest leiti II maailmasõja aegne 1,5 cm läbimõõduga miinikild. Varasema paranduskoha alt tulid aga välja põlemisjäljed.

Koguduse vaimuliku Toomas Nigola sõnul oli sõjanduseksperdi hinnang, et lõhkekeha plahvatuskaugus uksest võis olla kümme meetrit. Uks oli seda restaureerinud Raivo Simsoni sõnul ajahambast ja inimtegevusest rohkem kannatada saanud, kui esialgu arvata osati. Seega kujunesid ka taastamistööd oodatust pikemaks ja keerukamaks.
Töid teinud meistrit üllatas uksesse taotud naelte hulk. Esines ka puidu mädanemist, mille tõttu tuli osa detaile asendada. Lisaks vajas lööklaine tagajärjel paindunud uks sirgeks ajamist.
1940ndatest pärineva paranduskoha alt tulid nähtavale põlemise jäljed. Raivo Simsoni sõnul teadis üks vanem inimene öelda, et tema vanaisa oli rääkinud Eesti Vabariigi esimese iseseisvuse aegsest poisikeste tembust panna kirikuuks põlema.
Puhastamise käigus ilmnes varasemaid parandusi ja plomme, mis tehtud asjatundmatult ning sobimatuid vahendeid kasutades. Värvikihtide alt tuli nähtavale erinevaid mustreid. Restaureerimise järel on uks värvitud nii, nagu algselt oli, ning saanud ka uued hinged, luku ja algupärased naelad. Need tegi Rõuge kandi sepp Ahti Lind.
Ukse taastamisväärtuseks oli 2400 eurot, millest 1000 eurot kogunes annetustest ning ülejäänud summa kattis kogudus oma vahenditest. Põlva linn on lubanud kogudust toetada 1000 euroga.
Margit Õkva,
Koit