Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Peep Audova: Ma ei ole maailmaparandaja

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Praegu 353 koguduseliikmega Valga kogudust teeniv Peep Audova ütles oma tähtpäeval Eesti Kirikule, et sel päeval on tema jaoks igaviku poole suunatud tähendus.


Peep Audova

Tema sõnul oli 40 aastat tagasi meeletult külm ilm ja ta külmetas ainsa korrana elus kõrvad ära, Tallinnas oli 35 külmakraadi. Aga siis oldi noored ja külm lisas päevale omapära.

Küsimusele, kuidas kogudus tähtpäeva tähistab, ütleb õpetaja: «Sellel pole mingit mõtet. Ma pole ühtki tähtpäeva koguduses pidanud, ma ei näe sellel mõtet. Võimalik, et see on minu veidrus. Olen pidanud seda loomulikuks ja miks see peaks teisiti olema.»

Peapiiskop Andres Põder oli õnnitlenud kauaaegset õpetajat ja nende vahel oli tulnud jutuks saabuv pension. «On aeg otsi kokku tõmmata,» ütles õpetaja Audova ja lisas, et «oleks väga tänuväärt, kui kogudus leiaks uue õpetaja.» Õpetaja Audova on otsustanud esitada avalduse pensionile minekuks.

Õpetaja Audova kinnitab oma ammust huvi ajaloo vastu, ent ütleb, et keskkooli lõpetamise järel (1961) polnud temasugusel mehel, kirikuõpetaja pojal,  ülikooli asja.

«Ma ei ole kibestunud, aga niisugused faktid on minu jaoks isiklik kogemus. Ma ei ole maailmaparandaja, mina ei tea, milline on parem maailm, mida nad taotlevad. Olen rohkem omaette, kellele meeldivad vanad käsitsi kirjutatud kaustad.»

Neid kaustu on õpetaja saanud palju lugeda: säilinud on kogu Valga 125aastane koguduse arhiiv. «See kõik on siin olemas – usun, et mul on ka mingi pilt eestluse ajaloost piirialal.»

Peep Audova on sündinud 2. septembril 1943 Valgas kirikuõpetaja Jaan Audova peres. Ta lõpetas Valga I keskkooli, õppis 1961–67 Usuteaduse Instituudis, asus teenima õpingute kõrvalt Kuressaare ja Kaarma kogudust, ent kohalik julgeolekuülem tühistas tööloa. Umbes aasta teenis ta Äksi kogudust, 1967–83 Petseri ja 1974–77 Räpina kogudust. Hooldanud on ta Rõngu, Sangaste ja Laatre kogudust. Alates 15. veebruarist 1977 on ta Valga koguduse õpetaja.

Aastatel 1995–2003 oli Peep Audova Valga praost, 1992–2001 konsistooriumi assessor, 1993–2001 Valga linnavolikogu liige ja Usuteaduse Instituudi taasavamisel 1992–1996 süstemaatilise teoloogia õppejõud. Peep Audova on abielus Hele Audovaga ja neil on kaks last.

Rita Puidet