Peapiiskopi viimne teekond – Jaan Kiivit sängitati Rahumäe kalmistule

/ autor: Tiiu Pikkur / rubriik: Uudised / ilmunud:  /

Sark on jõudnud Rahumäe kalmistule.

Neljapäeval, 8. septembril maeti EELK peapiiskop emeeritus Jaan Kiivit. Matusetalitus oli Tallinna Kaarli kirikus.

Armastatud hingekarjasega oli tulnud hüvasti jätma sadu ja sadu inimesi – lähedased, ametivennad ja -õed, sõbrad, avalikkuse esindajad. Juba tükk aega enne talituse algust oli suur kirikusaal rahvast täis. Lahkunu sarga juures avaldasid oma viimast austust teiste hulgas president Lennart Meri ja proua Helle Meri, peaminister Andrus Ansip, rahvastikuminister Paul-Erik Rummo, Kaitsejõudude Peastaabi ülem brigaadikindral Alar Laaneman, Tallinna linnapea Tõnis Palts.

Kodumaa kiriku hiljutist pikaaegset peapiiskoppi olid tulnud ära saatma ka Välis-Eesti kiriku, E.E.L.K. esindajad peapiiskop Udo Petersoo, abipresident Rein Puusepp, praostid Thomas Vaga USAst, Lagle Heinla Inglismaalt ja Ingo Tiit Jaagu Rootsist ning abipraost Hannes Aasa Kanadast. Kohal olid ka naaberkirikute juhid: Soome peapiiskop Jukka Paarma, Rootsi peapiiskop Karl Gustav Hammar, Läti peapiiskop Janis Vanags ning Leedu piiskop Mindaugas Sabutis.

Jaan Kiivitil olid pikaaegsed sidemed oma kolleegidega laiast maailmast nii Püha Vaimu koguduse õpetajana kui ka kirikupeana. Matuseliste hulgas olid Püha Vaimu koguduse Soome Ylojärvi sõpruskoguduse õpetaja ja kauaaegne sõber Antero Honkkila abikaasaga, Ingeri kiriku õpetajad Isto Pihkala ja Arvi Seppänen, Evangeelse Luterliku Kiriku Venemaal ja teistes riikides (ELKRAS) esindaja Hans Schwan,  Põhja-Elbe Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop emer Karl Ludwig Kohlwage ja Kurhessen-Waldecki Evangeelse Kiriku nõunik dr Wilhelm Richebächer, Cantebury piiskop David Tustin Inglismaalt ja paljud, paljud teised.

Matusetalituse kõne pidas peapiiskop Andres Põder. Ta tänas kõiki, kes olid tulnud EELK kauaaegset ülemkarjast viimsele teekonnale saatma ja  iseloomustas lahkunut kui pühendunud vaimulikku, kirikujuhti ja perekonnapead.

Matusetalitusel teenisid kaasa E.E.L.K. peapiiskop Udo Petersoo, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, piiskop Einar Soone, assessorid Joel Luhamets ja Tiit Salumäe. Laulis Tallinna praostkonna valikkoor Ene Üleoja ja Riho Ritsbeki dirigeerimisel, orelil mängisid Piret Aidulo, Marika Kahar ja Toomas Trass, viiulil Meelis Vahar ja Toomas Bubert ning flöödil Anne Jalakas.

Hüvastijätukõnedega astusid sarga juurde peaminister Andrus Ansip ja linnapea Tõnis Palts. Andrus Ansip ütles, et lahkunud on üks suur eestlane ja hingekarjane, Eesti kiriku ülesehitaja. Kõneleja avaldas vabariigi valitsuse nimel kaastunnet lahkunu perekonnale ja kogu EELKle.

Tallinna linnapea Tõnis Palts tuletas meelde Jaan Kiiviti kolme aastakümne pikkust tööd Püha Vaimu koguduse õpetajana raskel nõukogude ajal, peapiiskopina aga jõudsid tema sõnad kogu rahvani juba ka raadio ja TV vahendusel.

Lahkunud kirikupead ja ametivenda, head sõpra piiblisalmiga mälestades astusid sarga juurest mööda kõik EELK vaimulikud, Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute esindajad, külalised kaugelt ja lähedalt. Vaimulike tihe spaleer ja vaikne leinamuusika saatmas, kanti sark kirikust välja, et alustada teekonda viimsele puhkepaigale. Lahkunu sarka kandsid tema kauaaegsed ametivennad, assessorid Tiit Salumäe, Joel Luhamets, Jüri Vallsalu, Arne Hiob, Jaan Tammsalu ja Tiit Pädam. Jaan Kiivit sängitati mulda Tallinna Rahumäe kalmistule, kus puhkab ka Jaan Kiivit seenior.

Tiiu Pikkur