Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Palvepäev Kuressaares

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Palvuse kulminatsioonina kõlas Tõnis Mäe «Palve». Lehari Kaustel

Laupäeval, 21. jaanuaril leidis Kuressaare Siioni kirikus aset suur palvepäev, kuhu kogunes 60 osalejat erinevatest kogudustest üle Saaremaa.

Agape Eesti ja EELK Misjonikeskus korraldavad Eestimaal  koostöös kohalike kogudustega kaheksa palvepäeva koondnimetusega «Eesti palvetab».
Palvepäevade mõtteks on näha kristlasi, kes toovad Eestisse muutust, mis algab nende seest, kuid särab väljapoole, kõikjale, kus nad viibivad. Ühtsustunne tekib teadmisest, et kõikjal on inimesed Eesti eest palvetamas. Ürituste korraldajad loodavad, et see on Eestimaale muutusi toova palveliikumise algus, kus igaühel on võimalus anda oma panus ja olla osa palvevõrgustikust.
Esimene palvepäev Kuressaares
Saaremaal ja veel seitsmes Eesti erinevas maakonnakeskuses kogunevad eri konfessioonide esindajad palveks ja ettevalmistuseks Kristuspäevale, mis toimub 28. juulil Tallinnas Lilleküla staadionil.
Esimese maakondliku palvepäeva ettevalmistamine sai saarlastel alguse juba jõulukuu keskel. Kuressaares toimuvad mitmendat aastat evangeelsete koguduste igakuised nõupidamised, seepärast olid palvepäevi korraldaval meeskonnal kohapealsed kogudused, kellele ettevalmistustöös toetuda.
Palvepäev koosneb kolmest omavahel seotud sündmusest: seminarist, kontserdist ning oikumeenilisest tänu- ja õnnistamispalvusest.
Palveseminarile Siioni kirikusse saabus erinevatest kogudustest 60 osalejat. Kohaletulnuid tervitas kohalik pastor Margus Mäemets. Kristuspäevast kõneles saarlastele Mat­teus Elbreht ja päeva edenedes Lehari Kaustel.
Kulminatsiooniks ühispalve
Paljud osalejad tunnistasid, et tulid kokku kindla sooviga koos palvetada. Kümnes rühmas palvetati nii ühiste asjade kui isiklike vajaduste eest. Seminari korraldajaid üllatas inimeste asjalikkus ja valmisolek grupitööks ja ka palveks.
Õhtu osavõturohkemaks sündmuseks kujunes Tõnis Mäe ja Jaan Tammsalu kontsertmõtisklus. Kohaletulnuid tervitas küünlatule valguses kõlanud võimas laul ja isiklikku laadi mõtisklused, mis panid nii mõnegi kuulaja endaga tõsiselt võitlema, et oma pisaraid tagasi hoida. Õhtu kulmineerus ühispalvusega, mis kätkes endas sõnakuulutust, Jumala kiitmist ja ühist palvet.
Ligi 300 inimest mahutavasse kirikusaali oli tuldud kõikjalt üle Saaremaa. Koguduste vaimulike ja kohalike juhtide hulgas olid ka Saare maavanem Kaido Kaasik ja Kuressaare linnapea Mati Mäetalu abikaasadega. Kirikus olid Kuressaare linna ja Saare maakonna lipud. Kaasaegse gospelmuusika lippu hoidis üritusel väärikalt Andrus Luuka ansambel.
Piiblilugemine ja isiklik tunnistus oli palvusel Valjala kultuurimaja juhataja Viktor Marteli ja Kuressaare ülikoolide keskuse tegevjuhi Jaanis Prii kanda.
Kuressaare suurima vaatamisväärsuse, linnuse väravate kohal seisab Saare-Lääne piiskopkonna vapp, millest on saanud inspiratsiooni ka Kuressaare linna vapp. Sellel on neli tähte: I. P. E. V – In principo erat verbum. Alguses oli Sõna ja Sõna oli Jumala juures ja Sõna oli Jumal (Jh 1.1).
Jumal on sõna
Sõna, olgu mõtte või vaimu väljendus, teistele inimestele arusaadaval, tunnetataval moel. Jumal on vaim ja meilgi on oma vaim. Oma vaimu nägu lõi ta meid.
Jaanis Prii meenutas, kuidas tema esimesed tööaastad möödusid sellessamas Kuressaare linnuses, Saaremaa Muuseumis. «Käisin selle vapi alt läbi mitmeid kordi päevas, aga ei märganud. Ei märganud, et Jeesus annab vastuse igale küsimusele, ka sellele lootusetule, kuidas mõista maailma.»
Palvusel kõnelnud misjonikeskuse juht Leevi Reinaru tõi välja paralleeli alanud aasta ja augustis toimunud Läänemaa missio vahel. «Seal olime koos tänu- ja palvemõtetega Eesti taasiseseisvumise eest. Sama tänu ja eestpalve jätkub täna siin ja veel seitsmes Eestimaa keskuses. Haapsalus ütles Lääne praost: ärge olge kõrvalseisjad vaid olge ise tegijad!»
Leevi Reinaru meenutas Priit Rannutit, kes rääkis, kuidas ta palvetab. Tal oli iga päev oma palveteekond, mõttes liikus ta Eestimaal ja inimeste juures, kelle eest ta iga päev palvetas. Sama meetodit on kasutanud paljud palvetajad, nende Piibli vahel on nimekiri, kelle eest nad iga päev palvetavad.
Palvuse tuumaks kujunes oikumeeniline palvus, milles osalesid eri koguduste juhid ja avaliku elu tegelased. Kulminatsioonina kõlas Tõnis Mäe «Palve», saadetuna Kuressaare koguduste ühendkoorist. Noored ja heast ülistusmuusikast lugu pidavad saarlased said Andrus Luuka ansambli toetusel olla pühakojas veel pärast sedagi, kui praam kaugemate külalistega oli Kuivastust mandri poole suundunud.
Mõtted koduteel
Hilisõhtul oma autoni kõndides oli mul aega mõelda palvusel kõnelnud misjonikeskuse juhi sõnadele, et oma tarkuse ja jõuga ei suuda me palju muuta. «Sageli teevad oma tarkuses muutjad uut muret juurde! Aga olles Jumala käes kasutatavad, palveinimestena juhitavad, saame kogeda, et teeme midagi, mis on meile antud, ja suudame seda teha, sest läkitaja varustab meid.»
Jeesus kutsus oma õpilased enda ümber ning andis neile meelevalla ja läkituse, et minna tööle. Me ei pea ootama uut läkitust. See on juba antud. Saame küll seda isiklikult läbi katsuda ning enda osas selgust otsida ja leida.
Anti Toplaan,
Kuressaare ja Püha koguduse õpetaja

Eesti palvetab
Agape Eesti ja EELK Misjonikeskuse korraldusel toimub kaheksa palvepäeva:
11. veebruaril Raplas
18. veebruaril Viljandi Jaani kirikus
10. märtsil Põlvas
14. aprillil Tartus
28. aprillil Jõhvis
mais Pärnus ja Paides