Oskar Puhm – 100 aastat sünnist

/ autor: Sirje Semm / rubriik: Portreelood / ilmunud:  /

Oskar Puhm teenis Toronto Peetri kogudust ligi 34 aastat. ArhiivOskar Puhm sündis 17. aprillil 1912. aastal Tallinnas ja suri 28. märtsil 1990. aastal Torontos.

Haridusteed alustas ta Gustav Adolfi gümnaasiumis, teoloogiaõpingute järel Tartu ülikoolis, mis lõppesid 1933. aastal, tegi ta prooviaasta Keila, Tallinna Jaani ja Tartu Peetri koguduse juures. Ordineeriti 18. veebruaril 1934 Tallinna Kaarli kirikus ja teenis Lääne-Harju praostkonna vikaarina Paldiski kogudust. Oli koolides usuõpetajaks ja teenis sõjaeelsel ajal veel Tallinna Jaani, Tallinna Peetruse ja Rannamõisa (Keila abikogudus) kogudust. Viimasest organiseeris ta 1937. aastaks iseseisva Ranna koguduse.
Rootsis ilmunud Eesti Kirik (1977/5) kirjutab Oskar Puhmi 65. sünnipäeval artiklis «Kolmas periood alles algab», et temast sai välivaimulik, kes tegi «kaasa rasked lahingud oma verevendadega Talvesõjas ja Jätkusõjas» ning oli «noorukite lahingumeeste hingehoidja, kinnitaja ja ka viimse palve lugeja hingeheitjaile».
1944. aastal tõi sõjakeeris ta tagasi kodumaale, kust tal õnnestus Tiskre rannast paadipõgenikuna pääseda. Läbi Rootsi jõudis ta 1948. aastal Ameerikasse. Sealt kutsuti ta samal aastal Kanadasse 31. oktoobril 1948. aastal Torontos asutatud Peetri koguduse õpetajaks.
Oskar Puhm «ehitab mittemillestki ülesse suure, elujõulise ja iseseisva Peetri koguduse». Artikkel nimetab õigusega koguduse ülesehitamist mehe elutööks. 1977. aastal on «kogudusel oma kirik, oma ruumid noorsoo tööks, muusika viljelemiseks, õppe korraldamiseks ja sotsiaalseiks vajadusiks. Tal on pastoraat, oma ajakiri, laulu- ja pasunakoorid ja matmispaik. Ta liikmeskonda loeb aruanne 4000 piires».
1976. aastal valiti Oskar Puhm kirikuvalitsuse liikmeks, 1977. aastast olid tema kanda ka Kanada praosti kohustused. Siirdus emerituuri 1982. aastal. Oskar Puhm teenis Toronto Peetri kogudust ligi 34 aastat.
1982. aastal asus Toronto Peetri kogudust teenima Andres Taul, praegu EELK Välis-Eesti piiskopkonna piiskop. Teiseks õpetajaks on 2011. aastal Eestist lahkunud Mart Salumäe, endine Viljandi Pauluse koguduse õpetaja.
Sirje Semm