Õpetaja Ants Leedjärv lahkub koguduse teenistusest Kullamaalt
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Portreelood / Number: 22. veebruar 2012 Nr 9 /
Peaaegu 35 aastat Kullamaal ja Piirsalus kirikuõpetaja olnud Ants Leedjärv (63) paneb kevadel ameti maha, läheb pensionile ja kolib elama Tallinna külje alla Jürisse Karla külla.
Leedjärv ütles, et läheb tervise pärast n-ö eelpensionile. Kirikuõpetajad saavad muidu pensionile 65aastaselt, temal on sinnani aega peaaegu kaks aastat. Kui täie jõuga ei saa, siis niisama pensionini tiksuda ta ka ei taha. Viimase jutluse päeva Kullamaa kirikus ei ole Leedjärv kindlaks määranud, kuid oma lahkumisavalduses on ta palunud end vabastada 1. maist. «Suvel on uuel kirikuõpetajal kergem sisse elada,» on ta mõelnud ka oma järeltulijale.
Kuigi lahkumiseni on vaid mõni kuu, ei ole ta oma tööd kergemalt võtnud. Sel neljapäeval, mil oli viimane päev esitada Leaderi programmi rahataotlust, tõi ta Haapsallu Piirsalu koguduse taotluse. «Piirsalu käärkamber tahab kiriku küljest ära kukkuda,» selgitas Leedjärv taotluse sisu. Vakantseks kuulutatud koha vastu on huvilisi praegu kaks, ütles Leedjärv. Märtsis peavad kandideerijad Kullamaal proovijutlusi. Koguduse nõukogu valib kirikule õpetaja. Nõukogu üks tingimus on, et õpetaja elaks kohapeal. «Olen kogudusele öelnud: käige märtsis usinasti kirikus,» ütles Leedjärv, «siis oskate valida.»
Vakantseks ei jää üksnes kirikuõpetaja, vaid ka organisti koht, mida peab praegu abikaasa Tooni. Organisti on aga isegi raskem leida kui kirikuõpetajat, ütles Ants Leedjärv. «Rääkida oskab igaüks, aga katsu sa orelit mängida,» muigas ta.
Jõelähtmest pärit Ants Leedjärv määrati Kullamaale ja Piirsallu õpetajaks 5. oktoobrist 1977. Vahepeal on ta nende koguduste kõrval teeninud ka Noarootsi, Kirbla ja Varbla kogudust. Kullamaa kuulsate kirikuõpetajate pikas reas on Ants Leedjärv nimetanud ennast tavaliseks maapoisiks.
«Ma ei ole keelt parandanud ega Piiblit tõlkinud,» viitas Leedjärv oma kuulsaile eelkäijaile Heinrich Gösekenile, kes koostas aastal 1660 põhjaeestimurdelise käsiraamatu, ja Heinrich Gutsleffile, kelle tõlkes ilmus aastal 1715 põhjaeestimurdeline Uus Testament.
«Ainult ühe kogudusemaja olen ehitanud,» lisas Leedjärv tagasihoidlikult. Kui Göseken oli Kullamaal kirikuõpetaja 40 ja Dahl 48 aastat, siis Leedjärv on samuti üks staažikamaid, tema on teeninud Kullamaa kogudust peaaegu 35 aastat.
Leedjärv on ka Kaitseliidu Lääne maleva kaplan. Ta pidas võimalikuks, et vajadusel saab kaplanina malevat edasi teenida. Et Leedjärvede pere uude kodukülla jääb ka Jüri kirik, on uute elanike üle kõige õnnelikum ilmselt Jüri kogudus ja kirikuõpetaja, sest neil on nüüd vajadusel õpetaja ja organist sealtsamast võtta.
Ants Leedjärv on 2002. aastast Kullamaa valla aukodanik, 2007 valiti ta luteri kiriku aasta vaimulikuks ja sai preemiareisi pühale maale.
Praost Tiit Salumäe ütles, et Ants Leedjärv on mees, kelle peale võib loota. «Õpetaja Ants Leedjärv on töötanud Kullamaal ja Piirsalus üle 34 aasta, ta on koos oma organistist abikaasaga kasvatanud üles kolm tublit last, hoidnud kogudust elus, ehitanud uue pastoraadi ja hoidnud kiriku heas korras. Koostöös kirikumuusikust abikaasa Tooniga on ta õnnistusrikkalt teeninud Kullamaa ja Piirsalu kogudust ning hooldanud Noarootsi, Nõva ja Varbla kogudust. Kirikuvalitsuselt on ta saanud mitu autasu, ta on valitud aasta vaimulikuks. Ants on kolleeg, kellega on olnud hea koos töötada, tema peale võib loota ja selle, mida ta on lubanud, viib ta ka ellu. Ühiskondlikult on ta olnud aktiivne vallavolikogu liige ja pälvinud Kullamaa kõrgeimad autasud,» iseloomustas Salumäe oma kolleegi.
Lehte Ilves
Artikkel on ilmunud 21. jaanuaril Lääne Elus.