Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nõmmel kavatsetakse taastada kirik

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Nõmme Rahu kogudus kavatseb koostöös Nõmme linnaosavalitsuse ja kultuuriväärtuste ametiga taastada aastaid tühjalt ja kasutamata seisnud Nõmme Saksa Lunastaja kiriku Õie ja Rohelise tänava nurgal.
Nõmme linnaosavanema Urmas Paeti sõnul pole Nõmme Saksa Lunastaja kirik saanud kirikuna tegutseda kogu nõukogude aja ning hoone on oluliselt amortiseerunud. «Kultuuriväärtuste ametis arutasime kiriku taastamisega seonduvat ja leidsime koos Nõmme Rahu koguduse õpetaja Ove Sanderiga, et kirik tuleks taastada,» lisas ta.
Tänavu on plaanis tellida kiriku renoveerimise projekt. Ekspertide hinnangul võib kiriku taastamine maksma minna üle kolme miljoni krooni, osaliselt rahastatakse taastamist Tallinna kirikute taastamise programmi «Tallinna kirikurenessanss» raames. «Taastatuna võiks muuta kiriku ka kontsertide korraldamise kohaks,» arvas Paet.
Kiriku ajaloost
Nõmme Saksa Lunastaja kirik ja sinna juurde kuuluv pastoraat ehitati vastavalt 1932. ja 1927. aastal arhitekt Robert Natuse projekti järgi. Kinnistu omanikuks ja ehitajaks oli Saksa Kiriklik Ühing, kuhu olid peamiselt koondunud Nõmmel elavad baltisakslased. Aastatel 1939–1940 lahkus valdav enamus neist Saksamaale ja kirikut hakkas kasutama Paldiski kogudus.
1948. aastast anti hoone Eesti Nõukogude Kunstnike Liidule ateljeeruumideks. Sellel perioodil läks kirikust kaduma orel. 1956. aastal otsustati kirik anda kõrvalasuva 30. keskkooli tööõpetuse ruumideks. Sellega seoses toimusid aastatel 1957–1958 hoones kapitaalsed ümberehitustööd, mille käigus valati raudbetoonist vahelagi ja muudeti akende kuju, mille tulemusena muutus oluliselt ehitise sise- ja välisilme. Pastoraadis on kolm korterit, neist üks on ehitatud mitteeluruumi, endise kiriku kantselei ja kahte hoonet ühendava koridori baasil.
Praegune olukord
25. märtsil allkirjastati Tallinnas notaribüroos kinkeleping, mille põhjal Nõmme Kiriklik Ühing kinkis Nõmme Rahu kogudusele Nõmme Saksa Lunastaja kiriku. Omandireformi käigus tagastati ühingule kirik ja pastoraat ning sinna juurde kuuluv maa ning juhatuse otsusega kingitigi kinnistu Nõmme Rahu kogudusele.
Kogudus näeb seda kirikut praegu oma teise pühakojana, mis tähendab, et edaspidi viiakse osa Nõmme Rahu koguduse tegemistest üle Nõmme Saksa Lunastaja kirikusse, nt nädalasisesed jumalateenistused.
Kuid tulevikus on mõeldav selle kiriku juurde koondunud koguduse iseseisvumine. Samas soovib kogudus nimetatud kirikuhoonele anda laiemat kultuurilist rakendust, mis tähendab, et Nõmme Saksa Lunastaja kiriku näol saab Nõmme endale juurde ühe väärika ja hea akustikaga kontserdipaiga.
Alar Rästa
Nõmme Sõnumid