Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Nahakunst ja pühasõna saavad kokku näitusel

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Veel nädala lõpuni saab Tallinna keskraamatukogus vaadata näitust «Alustades Piiblist…».

Kokku umbes poolsada nahka köidetud piiblit on näitusele välja pannud Eesti Piibliselts ja eesti kunsti toetaja Enn Jaanisoo, kes varemgi on oma kollektsiooni näitustel näidanud.
Nii saavad kokku nahakunst ja kirjasõna. «Vaataja saab siit selge sõnumi sellest, kui hinnaline on meie kultuuris Piibel,» ütleb tutvustuseks piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson.
Traditsioonil köita Piibel nahka on oma ajalugu, populaarne oli see Eestis kahe sõja vahelisel ajal ja taas sündis see 1998. aastal, kui Eesti Piibliselts hakkas igapäevaseks tarbeks välja andma ka nahkpiibleid, mis säilivad tavaköitest märksa paremini.
Kui seltsi välja antud nahast altari- või perepiiblite puhul on tegu praktilise eesmärgiga, siis Enn Jaanisoo kogul on suurem kunstiline väärtus, tutvustades ühtlasi meie nahakunstnike loomingut.
Nii saab näha Lennart Männi, Sirje Kriisa, Raivo Vahtra, Ivi Laasi, Signe Taremaa, Pille Kivihalli jt suurepärast tööd.
«Enn Jaanisoo, kes on aastakümneid lasknud väärt raamatuid nahka köita, on ostnud näiteks juubelipiibli, tellinud köitetöö nahakunstnikult ja andnud sellega kirjasõnale erilise väärtuse,» hindab Bärenson kollektsionääri.
Tegu on esmakordse taolise piiblinäitusega, loota võib, et sellises formaadis väljapanekut saab hiljem näha ka mujal. Kindlasti saab see olema kas mõnes muuseumis või raamatukogus, kus on olemas vajalikud tingimused.
Rita Puidet