Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Martin Körberi 200. sünniaastapäev

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Martin Körber (1817 Võnnus – 1893 Kuressaares)

Sõrvemaal lauldakse nädalavahetusel Martin Körberi laule

12. ja 13. augustil tähistatakse Tartumaalt Võnnust pärit ning Saaremaal Ansekülas elutöö teinud kirikuõpetaja ja kirjaniku, laululooja ja kultuuritegelase Martin Georg Emil Körberi 200. sünniaastapäeva.
Lauluread „Mu isamaa armas“ ja „Vaikne kena kohakene“ on tänini meeles paljudel. Ainsana „Kiriku laulu- ja palveraamatusse“ pääsenud „Ma olen väike karjane“ aga on sedavõrd tuntud, et uuemates kooliõpikutes enam autorit ei mainitagi – on lihtsalt vaimulik lastelaul. Selliseid igapäevaseks ilmalikuks tarvitamiseks mõeldud ja vaimuliku sõnumiga lõimitud ning kiriklikuks kirjutatuna meidki eluliselt puudutavaid laulutekste on Körberil mitusada, lisaks kümmekond haaravat lauluviisi.

Ansekülast sai kõik alguse
Kuusteist aastat tagasi tuli Saaremaale Ansekülla muusik Jaan Vaidla toona allakirjutanu jaoks üsna tundmatu teema ja ootamatu ettepanekuga: Anseküla väikene kogudus ja Tallinna Saarlaste Segakoor peaksid midagi ette võtma kohaliku kirikuõpetaja Martin Körberi peagi saabuva 185. sünniaastapäeva tähistamiseks. Täna võime tõdeda, et juba samal aastal toimus väike I Anseküla kaasaegne laulupäev ja järgmisel aastal ehk viisteist aastat tagasi toimus juubelikontsert Martin Körberi lauludega tema 185. sünniaastapäeval, kus osalesid juba Saaremaa koorid.
Peab aga tõdema, et Tallinna Saarlaste Segakoori algatatud ning edaspidi Martin Körberi Seltsi tegevuses kestnud katsed tema loomingut taaselustada on olnud tulemustelt tagasihoidlikud. Üht-teist on siiski suudetud ära teha ja sellest on hea meel – 2001. aastal laulupäev ja sealt edasi Körberi tähtsamate daatumitega seotud kontserdid.
Oleme rõõmsad selle üle, et ürituse patrooniks on olnud auväärne proua Ingrid Rüütel, kes isiklikult ka kõigist üritustest osa on võtnud. Sel aastal on tulemas Körberi 200. sünniaastapäev ja arvult juba X Anseküla kaasaegne laulupäev.
Suur rõõm on igati korda läinud, Jumala poolt õnnistatud nelipühajärgsel pühapäeval toimunud ja kustumatu muusikaelamuse jätnud Saaremaa kirikupäevadest, kus laulupäeva raames kõlasid ka Körberi laulud. See on tore, et need järjest rohkem inimestele tuntuks saavad ja neid ka suurtel laulupühadel enam on laulma hakatud. Eeskätt oleme väga tänulikud kõikidele koorijuhtidele ja lauljatele, kes läbi aastate ikka meie laulupühast osa on võtnud.

Laulud levivad
Martin Körberi laule on lauldud nii Saaremaa kui mandri kirikutes ja kontserdisaalides. Mäletan imekauneid Tallinna Saarlaste Segakoori ülesastumisi rahvusraamatukogus, Niguliste kirikus, Tallinna Matkamajas, Estonia teatri talveaias, teatri- ja muusikamuuseumis ja Saaremaal. Lauljad on esitanud Körberi laule tema kodukirikus, sünnikodus Võnnus. Samuti Pindis, Maarja külas Põlvamaal ja mujal.
Korduvalt Körberi laule esitanud Anu-Mai Kaljumäe on arvanud, et Martin Körberi laulud on „nagu šokolaad, mis ei ole igapäevatoit, vaid tarvilik toidulisa“. Küllap tal on õigus, sest Anu kodukoguduse Nissi oma lauluraamatus on päris mitmed Körberi laulud leidnud kindla koha.
Ettevalmistused suureks juubeliks algasid aastast 2014. Körberi loomingut tutvustav ja sellest ülevaadet andev kontserdisari „Martin Körberi laulev kogudus“ pidi saama ja sai suurürituse eelkäijaks. See ei ole olnud otseselt seotud ühegi kindla muusikakollektiivi ega kogudusega.
Körberi laulude esitajaid on olnud eri paigust: Nissist, Kernust, Turbast, Jämajast, Ansekülast ja mujalt. Laule on esitanud lapsed ja täiskasvanud. On laulnud solistid, ansamblid, koorid. Nii laulude esitajad kui kaasaelav ja -laulev publik ongi see „laulev kogudus“. Kõik need kontserdid on kokku pannud ja ette valmistanud üks inimene – muusik Jaan Vaidla.
Kuidas me siis suureks juubeliaastaks valmistusime? 2014 koostati ja anti välja Körberi lastelaulude vihik. 2015 lauldi Körberi vaimulikke laule Kuressaares, Jämajas, Tiirimetsas, Võnnus ja Pindis. Järgmisel aastal kõlasid Körberi ülestõusmispühade laulud, mis tulid esitusele Nissis, Kuressaares ja Salmel.
Samal aastal toimus veel teine kontsert – Martin Körberi laulud eesti heliloojate viisidega, esituspaigad ikka samad, millest eespool juttu olnud. 2016. aasta ühe kontserdi sisuks olid ka laulud Sõrvemaalt. Valmis on saanud kontserdikava Körberi jõululauludest, mis küll jääb oma aega ootama juubeliaasta jõuludeks (2017).

Kutse juubeliüritusele
Mis siis on toimumas augustikuu teisel nädalavahetusel? Martin Körberi 200. sünniaastapäeva üritused algavad laupäeval, 12. augustil kell 15 mälestushetkega Kudjape kalmistul; kell 16 on konverents Körberi elust ja tööst Salme kirikuhoones.
Pühapäeval, 13. augustil kell 11 on jumalateenistus Körberi lauludega Jämaja Kolmainu kirikus, kell 13 mälestushetk Anseküla kirikuasemel tuletorni juures ja kell 14 laulupüha Salme laululaval. Laulupüha ühislauludeks on valitud ikka traditsioonilised Körberi laulud.
Tule sinagi suisele Sõrvemaale siinsetest juubeliüritustest osa saama. Kui soovid Körberi mälestusüritusi ja laulupäeva toetada, võid seda teha läbi Körberi seltsi pangakonto: EE232200221021386391, märgusõna „Körber 200“.
Anu Konks,
Anseküla Maarja koguduse hooldajaõpetaja,
Körberi seltsi juhatuse liige