Mälestuskonverents tõi Tartusse Pille Valgu sõbrad
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 15. september 2010 Nr 36 /
Reedest pühapäevani Tartu ülikoolis toimunud konverents «Spirituaalsus ja kohtumine TEISEGA» oli pühendatud dr Pille Valgu mälestusele tema 1. surma-aastapäeval.
Konverentsi korralduse taga seisid Eesti Religiooniõpetajate Liit, Tartu ülikooli usuteaduskond ja kultuuriteooria tippkeskus, kaasatud olid ka need teoloogilist kõrgharidust pakkuvad õppeasutused, kus Pille Valk õpetas: EELK Usuteaduse Instituut, EMK Teoloogiline Seminar ja EEKBL Kõrgem Usuteaduslik Seminar.
Kolm päeva täis loenguid, seminare ja vestlusringe lõid õhkkonna, mis on omane ühtehoidvale perele ja mida Pille Valk kindlasti ise oleks nautinud. Oli meeldiv kohtuda inimestega, kes on Pille Valgu elus etendanud oma rolli, inimestega, kes tulid kokku Eestist ja üle Euroopa, et austada Pille Valgu mälestust tema esimesel surma-aastapäeval. Korraldusmeeskond eesotsas Pille Valgu mantlipärijaga Tartu ülikooli usuteaduskonnas Oga Schihalejeviga olid suutnud päevakorras tagada tasakaalu, kus skaalale informatiivne-emotsionaalne mahtus võrdselt ettevõtmisi.
Mälestused on elavad
Hingekeeli puudutav oli ühiskäik Raadi kalmistule Pille Valgu hauale, kuhu viidi lilli ja küünlaid ning loeti üheskoos eesti ja inglise keeles Piiblist psalmi. Edasi liiguti Treffneri gümnaasiumi mälestusõhtule, millest võttis osa ka Pille Valgu perekond, ajaloolasest abikaasa Heiki Valk ning lapsed Toomas, Katrin ja Kristiina peredega.
See kool oli praktikabaasiks Pille Valgu esimestele religioonipedagoogika üliõpilastele, kelle hulgast Toomas Jürgenstein on siin kümmekonna aastaga tulemuslikult kanna kinnitanud. Mikrofon oli vaba kõigile, kes soovisid teistega jagada oma mälestusi. Seda võimalust kasutati ohtralt.
Pille õpilane ja hilisem kolleeg Kerstin Kask näiteks tõi kuulajateni iseloomuliku pildi EELK vaimulike konverentsilt, kus tekkis küsimus, kes peab hommikupalvuse. Üks ja teine ordineeritu öelnud ära, aga Pille Valk oli nõus. Algatuseks palunud ta vaimulikel pöörata ennast ümber aknast välja vaatama, kust avanes hingematvalt kaunis loodusvaade uue päeva algusest. Pille Valgul oli ettevõtlikkust teha jõulisi algatusi ja pikka meelt viia väärt ideed teostuseni.
Koos tipptegijad üle Euroopa
Näiteks esines prof Robert Jackson, kes on Warwicki ülikooli religioonipedagoogika professor ja kultuuridevahelist õpet edendava Euroopa Wergelandi Keskuse nõustaja, ettekandega «Eesti religiooniõpetus Euroopa debattide ja uuringute kontekstis: Pille Valgu panus».
Loengu pidasid veel psühholoog prof Ina ter Avest Hollandist («Õppimine ja õpetamine spirituaalsuseks»), Peter Schreiner Saksamaalt («Spirituaalsus inimest tervikuna käsitlevas hariduses») ning dr Lea Altnurme Tartu ülikoolist («Eestlaste arusaam religioossusest ja spirituaalsusest»).
Teoloog ja kooliõpetaja Toomas Jürgenstein rääkis dialoogi arendamise võimalikkusest ja vajadusest religiooniõpetuses. «Dialoogi puhul ei tea vestluspartnerid, mis seisukohale nad vestluse lõpuks ise jõuavad. Vastasel korral on tegemist kahe monoloogiga,» mõtiskles esineja.
Liina Raudvassar